Wymiary stolika kawowego – jak je dobrać
W trakcie pisania artykule o tym, jak dobrać stolik kawowy do kanapy, mebli i salonu, pojawiło się tyle kwestii do rozstrzygnięcia, że uznałam, że muszę rozbić ten temat na dwie części. W innym wypadku chyba nikt nie dobrnąłby do końca, a i odnalezienie konkretnej informacji byłoby męczarnią. W pierwszej części skupiłam się więc przede wszystkim na aspektach wizualnych, czyli kształcie, kolorystyce i materiałach blatów i nóżek/podstaw. W tym segmencie poruszam natomiast kwestie czysto funkcjonalne, odpowiadający przy tym na pytanie, jaki rozmiar stolika kawowego wybrać (te zasady dotyczą również stolików pomocniczych ustawionych przy kanapie/fotelu).
Jak dobrać wymiary stolików kawowych do kanapy
Wysokość, długość i szerokość stolika musi być oczywiście dostosowana do powierzchni salonu, liczby osób przebywających w mieszkaniu oraz ich codziennego funkcjonowania (o czym wspominam w poprzednim artykule). Wymiary stolika kawowego nie mogą być jednak oderwane od gabarytów kanapy czy narożnika. W innym wypadku będziemy regularnie obijać się o brzegi blatu, a odstawienie kawy czy książki będzie wiązało się z jednoczesnym trenowaniem jogi. Ja tam nie przepadam ani za siniakami, ani za nadmiernym eksploatowaniem mięśni podczas wypoczynku na sofie, dlatego ten artykuł po prostu musiał powstać.
Długość stolika kawowego a kanapa
Warto trzymać się zasady, że stolik kawowy powinien mieć minimum 1/2 i maksymalnie 2/3 długości sofy (np. kanapa 180 cm, a stolik 120 cm). Dzięki takiemu rozwiązaniu tworzymy funkcjonalny ciąg komunikacyjny wzdłuż oraz wokół stołu. Ponadto umożliwiamy wygodne korzystanie z blatu każdej osobie siedzącej w okolicy. Taki wymiar pozwala także na zachowanie odpowiednich proporcji we wnętrzu.
W przypadku dłuższego egzemplarza będziemy mieć problem ze swobodnym ruchem w obrębie stołu, a dodatkowo sprawimy, że zestaw będzie wyglądał nieproporcjonalnie i topornie. Z kolei zbyt mały stolik będzie niedostępny dla osób siedzących na brzegach sofy, a przy tym będzie prezentował się karykaturalnie.
Warto pamiętać, że reguła min. 1/2 i maks. 2/3 w przypadku narożników dotyczy jedynie długość miejsc siedzących segmentu, a nie całej długości sofy.
Głębokość stolika a kanapa
Pod względem praktycznym ten parametr odgrywa równie ważną rolę, jak długość czy wysokość stolika. Rozmiar warto rozplanować mając na uwadze zasadę, że odstęp blatu od sofy powinien wynosić minimum 30 cm, a od szafki telewizyjnej minimum 75 cm. Znając odległość wypoczynku od telewizora/komody, należy odjąć od niej około 105 cm (30 cm + 75 cm) i w ten sposób otrzymamy maksymalny rozmiar stolika, jaki wizualnie będzie pasował do wnętrza i nie zaburzy ciągu komunikacyjnego.
Nieco inaczej sytuacja wyglądać będzie wtedy, gdy w centralnej części strefy wypoczynkowej będzie stać stolik kawowy, a fotele i dwie kanapy ustawione naprzeciwko siebie będą go okalać. Wtedy odstęp stolika od mebli wypoczynkowych powinien wynosić około 45 cm. Kiedy obliczymy odległość pomiędzy sofami i odejmiemy od tej wartości 90 cm (45 cm + 45 cm), wtedy wyjdzie nam maksymalna głębokość/szerokość stolika kawowego dla takiego układu.
Wysokość stolika kawowego a kanapa
A jak dobrać wysokość stolika kawowego do sofy? Warto trzymać się zasady, że przy jednym stoliku blat powinien być o około 2,5-5 cm niższy od siedziska. Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia wygodne odstawianie czy chwytanie przedmiotów, bez zasłaniania sobie widoku na rozmówcę/ telewizor, ale jednocześnie pozwala zachować odpowiednie proporcje we wnętrzu.
Jeżeli natomiast w salonie chcemy wykorzystać dwa, a nawet trzy stoliki kawowe, postawmy na różne wysokości – np. jeden egzemplarz niższy od sofy o 5 cm, drugi o 1,5 cm, a trzeci zrównany lub nieznacznie od niej wyższy. Taki układ będzie wyglądał atrakcyjnie wizualnie, a ponadto, w zależności od okoliczności, umożliwi skorzystanie z odpowiedniej sztuki.
Ala.K
Czy Twoim zdaniem można łączyć dwa stoliki kawowe o różnych ksztaltach? Mam jeden okrągły, a myślę o dokupieniu prostokątnego. Czy to nie będzie się gryzło?
Perler Design
Hej Alu! Jeżeli pytasz wyłącznie o moje zdanie – to ja osobiście nie mam przekonania do łączenia kwadratowego/prostokątnego stolika z tym owalnym. Zdecydowanie jestem natomiast za łączeniem stolików o różnych rozmiarach, wysokościach i kształtach – pod warunkiem, że dryfują w tym samym kierunku, np. stolik owalny ze stolikiem okrągłym lub stolik różnokształtny z obłymi brzegami ze stolikiem jajowatym. O połączenie kanciastego z “płynącym” zadbałabym natomiast zestawiając kanapę ze stolikami kawowymi 😉
dOROTA
DZIĘKUJĘ ZA TEN WPIS! ZREZYGNOWAŁAM Z ZAKUPU ZA DUŻEGO STOLIKA I DOBRAŁAM MNIEJSZY :d
Perler Design
Cześć Doroto! Cieszę się, że mogłam pomóc 🙂
Paulina
Hej mam kanape 183 w totalu stolik krory mi sie podoba ma 80 cm dlugosci i 50 szer mam tez fotel o szer sedziska 50 cm czy 80cm nie bedzie za malo
Perler Design
Cześć Paulino! 🙂 Według tej metody obliczeniowej, o której wspominałam na stronie, stolik powinien mieć minimum 92 cm i maksymalnie 122 cm długości (czyli od 1/2 do 2/3 długości kanapy). Jeżeli jednak bardzo podoba Ci się stolik, o którym wspominasz, możesz ewentualnie pomyśleć o jakimś dodatkowym stoliku pomocniczym, który poprawi proporcje we wnętrzu.
Beata H
Witam, mam narożnik Grafitowy, fotel uszak, mebelki w kolorze dąb monument i nie mam jeszcze stolika kawowego co wybrać, jaki kształt i kolor?proszę doradź.
Perler Design
Cześć Beato! 🙂
Trochę mało informacji, ponieważ nie widzę kształtu wnętrza, światła we wnętrzu, kolorystyki ścian i podłóg. Mogę jednak podpowiedzieć, że obłe i falujące kształty stolików są aktualnie na topie, a dodatkowo są znacznie wygodniejsze i bezpieczniejsze w użytkowaniu (nie będziecie obijać się o kanty). W tym artykule podpowiadam, jak dobrać stolik do kolorystyki i estetyki wnętrza: https://perler-design.pl/blog/jak-dobrac-stolik-kawowy-do-kanapy-mebli-salonu/
Zachęcam też do odwiedzenia naszego sklepu online, tam znajdziesz różne modele designerskich stolików kawowych.