Wyszukiwarka

  /  Porady   /  Wymiary stolika kawowego – jak je dobrać
Wymiary stolika kawowego

Wymiary stolika kawowego – jak je dobrać

W trakcie pisania artykule o tym, jak dobrać stolik kawowy do kanapy, mebli i salonu, pojawiło się tyle kwestii do rozstrzygnięcia, że uznałam, że muszę rozbić ten temat na dwie części. W innym wypadku chyba nikt nie dobrnąłby do końca, a i odnalezienie konkretnej informacji byłoby męczarnią. W pierwszej części skupiłam się więc przede wszystkim na aspektach wizualnych, czyli kształcie, kolorystyce i materiałach blatów i nóżek/podstaw. W tym segmencie poruszam natomiast kwestie czysto funkcjonalne, odpowiadający przy tym na pytanie, jaki rozmiar stolika kawowego wybrać (te zasady dotyczą również stolików pomocniczych ustawionych przy kanapie/fotelu).

Jak dobrać wymiary stolików kawowych do kanapy

Wysokość, długość i szerokość stolika musi być oczywiście dostosowana do powierzchni salonu, liczby osób przebywających w mieszkaniu oraz ich codziennego funkcjonowania (o czym wspominam w poprzednim artykule). Wymiary stolika kawowego nie mogą być jednak oderwane od gabarytów kanapy czy narożnika. W innym wypadku będziemy regularnie obijać się o brzegi blatu, a odstawienie kawy czy książki będzie wiązało się z jednoczesnym trenowaniem jogi. Ja tam nie przepadam ani za siniakami, ani za nadmiernym eksploatowaniem mięśni podczas wypoczynku na sofie, dlatego ten artykuł po prostu musiał powstać.

Długość stolika kawowego a kanapa

Warto trzymać się zasady, że stolik kawowy powinien mieć minimum 1/2 i maksymalnie 2/3 długości sofy (np. kanapa 180 cm, a stolik 120 cm). Dzięki takiemu rozwiązaniu tworzymy funkcjonalny ciąg komunikacyjny wzdłuż oraz wokół stołu. Ponadto umożliwiamy wygodne korzystanie z blatu każdej osobie siedzącej w okolicy. Taki wymiar pozwala także na zachowanie odpowiednich proporcji we wnętrzu.

Jak dobrać stolik kawowy do kanapyW przypadku dłuższego egzemplarza będziemy mieć problem ze swobodnym ruchem w obrębie stołu, a dodatkowo sprawimy, że zestaw będzie wyglądał nieproporcjonalnie i topornie. Z kolei zbyt mały stolik będzie niedostępny dla osób siedzących na brzegach sofy, a przy tym będzie prezentował się karykaturalnie.

Długość stolika do kanapyWarto pamiętać, że reguła min. 1/2 i maks. 2/3 w przypadku narożników dotyczy jedynie długość miejsc siedzących segmentu, a nie całej długości sofy.

Jak dobrać stolik do narożnika

Głębokość stolika a kanapa

Pod względem praktycznym ten parametr odgrywa równie ważną rolę, jak długość czy wysokość stolika. Rozmiar warto rozplanować mając na uwadze zasadę, że odstęp blatu od sofy powinien wynosić minimum 30 cm, a od szafki telewizyjnej minimum 75 cm. Znając odległość wypoczynku od telewizora/komody, należy odjąć od niej około 105 cm (30 cm + 75 cm) i w ten sposób otrzymamy maksymalny rozmiar stolika, jaki wizualnie będzie pasował do wnętrza i nie zaburzy ciągu komunikacyjnego.

Odległość stolika od kanapyNieco inaczej sytuacja wyglądać będzie wtedy, gdy w centralnej części strefy wypoczynkowej będzie stać stolik kawowy, a fotele i dwie kanapy ustawione naprzeciwko siebie będą go okalać. Wtedy odstęp stolika od mebli wypoczynkowych powinien wynosić około 45 cm. Kiedy obliczymy odległość pomiędzy sofami i odejmiemy od tej wartości 90 cm (45 cm + 45 cm), wtedy wyjdzie nam maksymalna głębokość/szerokość stolika kawowego dla takiego układu.

Jak dobrać odległość stolika kawowego od sofy

Wysokość stolika kawowego a kanapa

A jak dobrać wysokość stolika kawowego do sofy? Warto trzymać się zasady, że przy jednym stoliku blat powinien być o około 2,5-5 cm niższy od siedziska. Takie rozwiązanie nie tylko umożliwia wygodne odstawianie czy chwytanie przedmiotów, bez zasłaniania sobie widoku na rozmówcę/ telewizor, ale jednocześnie pozwala zachować odpowiednie proporcje we wnętrzu.

Jaka wysokość stolika kawowego względem stolika

Jeżeli natomiast w salonie chcemy wykorzystać dwa, a nawet trzy stoliki kawowe, postawmy na różne wysokości – np. jeden egzemplarz niższy od sofy o 5 cm, drugi o 1,5 cm, a trzeci zrównany lub nieznacznie od niej wyższy. Taki układ będzie wyglądał atrakcyjnie wizualnie, a ponadto, w zależności od okoliczności, umożliwi skorzystanie z odpowiedniej sztuki.

Wysokość stolików kawowych względem kanapy

Stoliki kawowe od Perler Design

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

 • Ala.K

  Czy Twoim zdaniem można łączyć dwa stoliki kawowe o różnych ksztaltach? Mam jeden okrągły, a myślę o dokupieniu prostokątnego. Czy to nie będzie się gryzło?

  14 lipca 2021
  reply
 • dOROTA

  DZIĘKUJĘ ZA TEN WPIS! ZREZYGNOWAŁAM Z ZAKUPU ZA DUŻEGO STOLIKA I DOBRAŁAM MNIEJSZY :d

  20 sierpnia 2021
  reply
 • Paulina

  Hej mam kanape 183 w totalu stolik krory mi sie podoba ma 80 cm dlugosci i 50 szer mam tez fotel o szer sedziska 50 cm czy 80cm nie bedzie za malo

  6 grudnia 2021
  reply
 • Beata H

  Witam, mam narożnik Grafitowy, fotel uszak, mebelki w kolorze dąb monument i nie mam jeszcze stolika kawowego co wybrać, jaki kształt i kolor?proszę doradź.

  10 sierpnia 2023
  reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X