Huśtawka do domu – wiklinowa, sznurkowa, a może drewniana?
Kiedy byłam na pierwszym roku studiów, wrocławski empik w rynku miał jeszcze swoją kawiarenkę na piętrze. Uwielbiałam chodzić tam na orzechowe latte, zasiadać przy oknie i przeglądać czasopisma poświęcone architekturze wnętrz. Brałam stertę polskich, francuskich i angielskich egzemplarzy i poświęcałam im minimum dwie godziny. Wiem, wiem, cebula okrutna, ale mój studencki budżet pozwalał na zakup jednej kawy i tylko jednego czasopisma miesięcznie, a i tak był po tym mocno nadszarpnięty:) Tak czy inaczej, czerpałam stamtąd masę inspiracji i zawsze niemal biegłam do domu, bo po takiej dawce designu, pragnęłam od razu zasiąść do tworzenia.
To właśnie podczas jednej z takich wizyt, trafiłam na wysoki, eklektyczny apartament, w którego centralnej części wisiał bubble chair. Ten zaprojektowany przez Eero Aarnio w 1968 roku fotel był moją miłością od pierwszego wejrzenia. Od tamtego momentu wiedziałam już, że jak tylko będę miała taką sposobność, z pewnością zawieszę tę huśtawkę we własnym mieszkaniu. Nie dorobiłam się jeszcze na tyle dużej przestrzeni, aby zakupić to cacko, ale po niemal 10 latach, wciąż marzy mi się ta akrylowa bańka.
Ja, pyszna kawa, dobra książka i ta odgradzająca mnie od świata kula. Ach! To właśnie ona zainspirowała mnie do stworzenia wpisu, na temat huśtawek w mieszkaniu.
To co, nie ma co szczególnie się na ten temat rozwodzić. To po prostu trzeba zobaczyć!
Huśtawka hamak
Ten model nazywany równie często krzesłem brazylijskim, występuje w naprawdę w wielu wersjach. Nic w tym dziwnego, nie dość że ultrawygodny, to jeszcze naprawdę nieźle się prezentuje. Ze względu na jasną kolorystykę, drapowania i frędzle w styl boho, kojarzy się głównie z kobiecymi, romantycznymi aranżacjami. Jednak jak widać na poniższych zdjęciach od Pauliny Arcklin (hamak z ciemną taniną i niechlujnie związanym sznurem), może się równie świetnie prezentować w zimnych, eklektycznych wnętrzach. Podobne huśtawki znajdziecie między innymi pod hasłem Siesta, Bahia.
Sznurkowa huśtawka
Huśtawka bocianie gniazdo
Ten typ wiszącego fotela do pokoju również wykonany jest ze sznurków, a dokładniej z bawełnianych lin. Nazwa huśtawki nie jest przypadkowa, ponieważ cała kompozycja mocno przypomina ptasie gniazdo. Ta sufitowa bujawka charakteryzuje się specyficznym splotem, siedziskiem na planie koła i nierzadko również frędzlami. Występuje zarówno w wersji z oparciem, jak i bez niego.
Huśtawka drewniana wisząca
Wersji sufitowych bujawek wykonanych z drewna jest naprawdę wiele. Od tych najprostszych, z kawałkiem deski w roli siedziska i linami podtrzymującymi całą konstrukcję, po solidne, owalne huśtawki z oparciem. Koszt modeli z giętym drewnem potrafi być naprawdę wysoki, co wynika nie tylko z oryginalnego designu czy dużej ilości drogiego surowca, ale również z trudności wykonania takiego wiszącego fotela.
Huśtawka z tkaniny lub skóry
Ogromnie podoba mi się ten dziwny twór, który jest czymś pomiędzy hamakiem a wygodnym, wiszącym fotelem. Ten model występuje nie tylko w wersji z materiałowym siedziskiem, ale również skórzanym. Znajdziecie go między innymi w ofercie Ladies & Gentlemen Studio pod nazwą “Ovis”.
Huśtawki z tkaniny przybierają także inne, równie ciekawe kształty. Coś podobnego znajdziecie pod frazą Byel Mild swing.
Huśtawka sufitowa kokon
Ten typ “podniebnego” fotela nazywany jest najczęściej wiszącym kokonem lub jajem. Występuje nie tylko w wersji wiklinowej, ale również rattanowej, polietylenowej oraz technorattanowej (imitacja naturalnego materiału). Dwa ostatnie tworzywa wykorzystywane są zazwyczaj w ogrodach i na balkonach, ze względu na większą odporność na czynniki zewnętrzne.
Te dwie poniższe, naprawdę nietypowe huśtawki niestety ciężko dostać w Polsce. Zdjęcia pierwszej z nich przywiozłam z Mediolańskich Targów Wnętrz z 2018 roku. Z kolei druga, bardzo ekscentryczna wersja kokona, to internetowe znalezisko. Ten czarny fotel wykonany z bazaltu, to wytwór firmy Maffam Freeform.
Huśtawka wykonana z metalu
Bubble chair – akrylowa huśtawka
I w końcu docieramy do mojego fotelowego ulubieńca. Ta podwieszana huśtawka zaprojektowana została przez wcześniej wspomnianego fińskiego designera mebli Eero Aarnio. Koncepcja tego modernistycznego modelu była naturalną ewolucją Ball chair, czyli okrągłego fotela z 1963.
Bubble chair do dziś wykonywany jest z przezroczystego akrylu, a jego kształt nadawany jest przez ogrzewanie i dmuchanie tworzywa sztucznego. Kiedy już bryła przyjmie kształt bańki mydlanej, zamykana jest w stalowej ramie. Ze względu na rozmiar i ciężar tej huśtawki do wnętrz, całość podwieszana jest nie na sznurach, a na solidnym łańcuchu.
Ten sufitowy fotel uznawany jest za klasykę wzornictwa przemysłowego i w ogromnym stopniu symbolizuje okres lat 60. XX wieku. To właśnie w tym czasie rozwinęło się zastosowanie tworzyw sztucznych oraz wykiełkował nurt zwany Space Age.
Huśtawka w pokoju dziecka
Huśtawka z opony
Huśtawka w roli łóżka
Huśtawka do pokoju
Znalazłaś/eś coś dla siebie?
Mam nadzieję, że chociaż jeden ze zgromadzonych tu egzemplarzy przełamał Twoją niechęć do wywiercenia dziur w suficie i przykręcenia kilku haków. Ciekawa jestem również, czy TY także podzielasz mój entuzjazm dotyczący bubble chair! ?
-
Huśtawka do domu – wiklinowa, sznurkowa, a może drewniana?
Magda
Też mi się podoba buble chair, ale nie ma takiej możliwości w moim mieszkaniu ze względu na za mały metraż. Ciągle byśmy się o to obijali.
Margot
ja właśnie szukam inspiracji, bo też mi się marzy huśtawka do domu ale jeszcze nie wiem jaka. chciałabym coś wygodnego, ale nie zajmującego dużo miejsca. co polecasz?
Perler Design
Cześć Margot! Jeżeli myśląc o wygodzie, miałaś na myśli wylegiwanie się na huśtawce z książką, to zdecydowanie polecam model z oparciem i miękkim obiciem. Jeżeli dodatkowo ma zajmować niewiele miejsca, zdecyduj się na model przypominający wizualnie niewielki fotel lub krzesło z oparciem,coś w styl huśtawki Leya Frei Frau.
Mimi
Ale dziwna jest ta czarna huśtawka. Wygląda jak prawdziwy kokon, ale jest w niej coś ciekawego.
Małgosia
A ta huśtawka druga po lewej z drewnianym pałąkiem jest gdzies dostepna? Moge prosic o namiar na nią?
Perler Design
Witaj Małgosiu! Ten hamak brazylijski z bawełny, to akurat produkt marki Vivere (Tropicana). Linki do tej huśtawki już do Ciebie powędrowały. 🙂
mAGDA
Hej, CZY JA DOBRZE WIDZE ZE MODEL huśtawki Leya Frei FraU TO KOSZT 11. 446 zł !!!
Perler Design
Cześć Magdo, faktycznie, Leya swoje kosztuje. Niestety, to produkt zagraniczny (wyższe koszty produkcji), a w dodatku bardzo niszowy, stąd kwota. Zagraniczny design ma często ujednoliconą cenę na całą Europę (szczególnie w przypadku mniejszych marek), a jak wiadomo, zarobki Polaków są nieco inne niż Niemca czy Włocha, dlatego nam bardziej daje po kieszeni.
Weronika
Czy mogę prosić o namiary na metalowe huśtawki? wyglądają bardzo stylowo
Perler Design
Cześć Weroniko! Metalowa huśtawka po prawej stronie, to Hoop chair od marki Lee Broom, z kolei metalowy model po lewej zaprojektowany został przez Erin Martin.
Agata
Czy wiesz moze jak nazywa sie przedostatnia hustawka po lewej pod postem (Huśtawka w pokoju dziecka) – bezowa z drwnianymi doDatkami? PozDrawiam
Perler Design
Cześć Agato! Jeżeli myślimy o tej samej, to huśtawka dla dziecka “Byel Calm”.
Ciepło pozdrawiam 🙂
VVCKY6
Dzień dobry,
czy mogłabym prosić o nazwę huśtawki krzesła (dosłownie) – ostatnie zdjęcie w poście, huśtawka pierwsza od prawej, na samej górze ?
A także o te skórzane… bo są przepiękne!
Perler Design
Witaj!:) Ta fotelowata huśtawka to Leya Frei Frau, z kolei skórzane huśtawki (jeżeli myślimy o tych samych) to “Ovis” projektu Ladies & Gentlemen Studio.