Wyszukiwarka

  /    /  Wazony ceramiczne i szklane

SKLEP Z POLSKIM DESIGNEM

Wazony ceramiczne i szklane

Wyświetlanie wszystkich wyników: 8

Ręcznie robione wazony szklane i ceramiczne

W tej kategorii znalazły się zarówno wazony szklane, jak i ceramiczne. Cechą wspólną wszystkich zgromadzonych tu dzieł jest fakt, że zostały wykonane ręcznie przez polskich artystów. Nie ma tu mowy o masowej produkcji, wylewaniu w formę czy maszynowej obróbce. Każdy wazon to mała rzeźba, która została od początku do końca opracowana przez ludzkie dłonie - zgodnie z tradycyjnymi technikami wyrobniczymi.

Rzeźbiarskie wazony ceramiczne

Wazony z tej kategorii wylepiane są tradycyjną techniką ręcznego formowania gliny, która znana jest pod nazwą metoda sznurkowa lub wężykowa. Polega ona na rolowaniu gliny w wałki (a’la grube nitki makaronu), a następnie nakładaniu ich na siebie i formowaniu w docelowy kształt. W kolejnym etapie ściany wazonów profilowane są metodą wyklepywania.

To niezwykle praco i czasochłonna metoda – każdy ceramiczny wazon powstaje w około 10 godzin. Zaletą tej techniki jest natomiast możliwość ciągłego kontrolowania kształtu i nadania naczyniom asymetrycznej formy. Ten efekt jest niemal nie do osiągnięcia w przypadku modelowania gliny z wykorzystaniem koła garncarskiego.

Ręcznie lepione wazony ceramiczne z tej serii powstały z hiszpańskiej gliny gruboszamotowej (w kolorze piaskowym oraz ceglastym), która sprawdza się w przypadku formowania za pomocą dłoni. Ten surowiec charakteryzuje się wyrazistą fakturą, dlatego same wazony po wypale także odznaczają się chropowatą teksturą. Każdy egzemplarz został zeszkliwiony od wewnątrz, dlatego może posłużyć nie tylko jako wazon dekoracyjny (na susz/rzeźba), ale również użytkowy (możliwość nalania wody i wstawienia żywych kwiatów/gałęzi).

Wazony szklane - szkło artystyczne

Wszystkie szklane wazony dostępne w sklepie wykonane zostały tradycyjną techniką dmuchania szkła. Ta gorąca masa poddana została ręcznemu opracowaniu, dzięki czemu każdy egzemplarz ma absolutnie unikalne wykończenie. Z uwagi na to, że wazony wytwarzane są w niewielkich, limitowanych seriach, a każdy z nich ma unikatowy „wzór”, wpisują się w kategorię szkła artystycznego. Łączy je oczywiście podobny rozmiar, forma oraz kolorystyka, ale nie ma tu mowy o powtarzalności i szablonowości. Są więc przeciwieństwem masowej produkcji, a walory artystyczne wiodą tu prym.
Wśród dostępnych tu projektów odnaleźć można wazony ze szkła przezroczystego, mlecznego oraz przydymionego.

Wazon-rzeźba

czyli unikalność i artyzm ręcznie robionych wazonów

Ręcznie robione wazony dostępne w ofercie to gwarancja unikalności – każdy egzemplarz został stworzony za pomocą dłoni przez ceramika lub artystę sztuki szklarskiej. Zgromadzone tu unikaty to propozycje dla osób, które poszukują do swojego wnętrza małego dzieła sztuki, którego nie będzie posiadał nikt inny.

You don't have permission to register
X