Wyszukiwarka

  /  Porady   /  Jak dobrać rozmiar stołu do jadalni?
Jak dobrać stół do jadalni

Jak dobrać rozmiar stołu do jadalni?

Kwestię wysokości stołu do jadalni omawiałam w poprzednim artykule, więc teraz przyszedł czas na dobranie rozmiaru blatu do naszych potrzeb oraz do wnętrza.

Przed zakupem konkretnego rozmiaru stołu, polecam uwzględnić:

 • metraż jadalni/części wydzielonej na stół;
 • liczbę lokatorów;
 • częstotliwość zapraszania gości oraz ich liczbę.

Najczęstsze błędy podczas dobierania stołu do jadalni

Jeżeli meblujemy się po raz pierwszy lub minęło sporo czasu od ostatniej zmiany aranżacyjnej, możemy z łatwością wyłożyć się na wszystkich trzech, powyżej wspomnianych elementach. W jaki sposób? Odpowiem na przykładzie „z życia wziętym”. Zdarzyło mi się trafić do mieszkania trzyosobowej rodzinki, w którym to na pierwszy plan wychodził ogromny, masywny stół. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że ten mebel zagracał pół pokoju, przez co strefa dzienna była ultraciasna. Domownicy, żeby przedrzeć się do dalszej części pokoju, musieli regularnie lawirować pomiędzy ścianą a krzesłami. Okazało się, że małżeństwo zakupiło tak duży stół z dwóch powodów. Po pierwsze z myślą o imprezach rodzinnych, (które odbywają się u nich dwa/trzy razy do roku), a po drugie dlatego, że ten egzemplarz wyglądał mniej masywnie w przestrzeni sklepowej.

W tej anegdocie mieliśmy do czynienia z następującymi wtopami/problemami podczas robienia zakupów:

Nadmierna koncentracja na okazjonalnych wydarzeniach, a nie na życiu codziennym

Jak się przed tym ustrzec? Zastanów się, jak często zapraszasz do siebie gości i jak liczne są te spotkania. Spisz te dane na kartce, ponieważ będą miały wtedy większą siłę rażenia.

Jeżeli imprezy odbywają się u Ciebie stosunkowo często, ale w niewielkich grupach, proponuję skupić się na stole rozkładanym. Będzie można szybko i łatwo przearanżować przestrzeń w taki sposób, aby pomieścić kilka dodatkowych osób. Ten patent sprawdzi się zarówno w małych mieszkaniach, jak i dużych domach.

W przypadku liczniejszych, ale sporadycznych zgromadzeń (Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc) dobrym rozwiązaniem jest jeden codzienny stół dostosowany do wnętrza i liczby członków rodziny, a oprócz tego dodatkowy, składany egzemplarz przenośny, który będzie grzecznie czekał na swoją kolej np. w piwnicy czy szafie.

W dużych/wielopokojowych mieszkaniach lub domach, świetnym rozwiązaniem jest jeden mniejszy egzemplarz, tzw. stolik śniadaniowy plus duży stół na kilkanaście osób postawiony w jadalni lub w przestrzeni wydzielonej w salonie. Odradzam natomiast stawianie tylko jednego, gigantycznego stołu i na co dzień, i od święta. Dlaczego? Mam poczucie, że podczas posiłków przy takim kolosie z masą pustych miejsc ciężko będzie stworzyć atmosferę bliskości i intymności pomiędzy mieszkańcami.

Problem z wyobrażeniem sobie mebla w przestrzeni

Jak się przed tym ustrzec? Przed zakupem stołu, warto w docelowym miejscu na podłodze stworzyć kontur blatu za pomocą taśmy malarskiej. W przypadku stołów kwadratowych lub prostokątnych dobrym patentem jest także rozłożenie prześcieradła i ukształtowania go zgodnie z wymiarem stołu. W następnym kroku warto ustawić przy tej wyimaginowanej bryle kilka krzeseł, co pozwoli jeszcze lepiej zwizualizować sobie część jadalnianą. Teraz kiedy nasz umowny mebel stoi już na swoim miejscu, chwytamy za miarkę i przechodzimy do kolejnego kroku.

Jaki rozmiar stołu do jadalni wybrać w zależności od rozmiaru wnętrza?

Aby dopasować stół do rozmiaru pomieszczenia, należy uwzględnić odległość mebla od ściany i innych elementów wyposażenia wnętrz. Pozwoli to zapewnić wygodny ciąg komunikacyjny dla przechodniów. Istotne są także proporcje – zbyt duży stół w małym wnętrzu będzie nie tylko niefunkcjonalny, ale również wizualnie karykaturalny. Z podobnymi odczuciami spotkamy się w sytuacji odwrotnej – mały stół w dużej jadalni zaburzy proporcje wnętrza.

Jak w związku z tym wprowadzić harmonię i wygodę do pomieszczenia?

Aby zapewnić odpowiednią ilość miejsca wokół stołu jadalnianego, warto ustawić ten mebel minimum 76-92 cm od dowolnej przeszkody – ściany, wyposażenia wnętrz, itd. 76 cm jest to jednak dolna granica normy, przy której wciąż mogą pojawić się pewne komplikacje podczas ruchu pieszych oraz wstawania od stołu. Komfortową odległością blatu od najbliższej przeszkody jest natomiast 105 cm, a bardzo wygodną 120 cm (przy jednoczesnym zachowaniu odpowiedniej proporcji wnętrza). 120 cm to także zalecana odległość kantu stołu od drzwi/wejścia, która pozwala wygodnie wchodzić i wychodzić z pomieszczenia.

Jaka odległość stołu od ściany i mebli

Aby z kolei stół jadalniany nie wydawał się we wnętrzu zbyt mały, warto nie przekraczać 180 cm odległości krawędzi blatu od ściany (przynajmniej z jednej strony).

Jaki rozmiar stołu do jadalni w zależności od liczby miejsc siedzących

Wybierając stół na konkretną liczbę osób, należy uwzględnić m.in. odstęp pomiędzy siedziskami. Odpowiednio wymierzona „luka” zapewni wszystkim komfort i pozwoli uniknąć stykania się oraz uderzania o siebie łokciami. O jakiej wartości mowa? Na jednego gościa powinno przypadać minimum 60 cm w poziomie, a optymalną wartością będzie 76 cm. Skoro więc szerokość standardowego krzesła jadalnianego oscyluje pomiędzy 38 a 42cm, to odległość pomiędzy ustawionymi obok siebie krzesłami powinna wynosić minimum 11cm, a idealnie 17 cm.

Ważna jest jednak nie tylko szerokość miejsca przy stole, ale również głębokość blatu – czyli powierzchnia przypadająca na zastawę oraz dania. Minimalna powierzchnia niezbędna do pomieszczenie talerzy, szklanek oraz sztućców, to 38 cm/osobę. Komfortowa wartość to z kolei 45 cm głębokości. Natomiast przestrzeń wspólna, czyli środek stołu, na którym stoją potrawy/napoje, powinna wynosić min. 14 cm, a optymalnie 25 cm. Oznacza to, że minimalna szerokość stołu w przypadku dwóch naprzeciwlegle siedzących osób to 90 cm, a wartość zapewniająca duży komfort to 105-115 cm.

Ile miejsca przy stole na osobę

Przy tym temacie ważny jest także kształt stołu. O ile w przypadku kwadratowych, prostokątnych, owalnych czy okrągłych modeli na kilka osób nie będzie problemu z rozmową pomiędzy oddalonymi od siebie gośćmi, o tyle gdy mówimy o kilkunastu osobach, najlepiej sprawdzi się stół okrągły. To właśnie on umożliwia swobodną komunikację naprzeciwlegle siedzących osób, co w przypadku kilkumetrowego stołu prostokątnego już wcale takie oczywiste nie jest. Temat kształtu stołu jest natomiast na tyle rozległy, że myślę, że w przyszłości stworzę o tym odrębny artykuł.

Przechodząc jednak do tego, jak dobrać rozmiar stołu, w zależności od jego kształtu oraz liczby zasiadających przy nim osób:

Stoły okrągłe – na 2, 4, 6, 8, 10, 12 osób

Rozmiary stołu okrągłego a liczba osób

Wymiary stołu okrągłego dla 2 osób (średnica 76-90 cm)

Minimalna średnica stołu dla dwóch osób wynosić powinna 76 cm. Optymalną wartością będzie natomiast 90 cm. Przy takiej średnicy posadzić można również dodatkową, trzecią osobę.

Wymiary stołu okrągłego dla 4 osób (średnica 100-120 cm)

Stół o średnicy 100 cm jest wygodną opcją dla czteroosobowej rodzinki, ale stawia pewne ograniczenia dotyczącego tego, co możemy zmieścić na stole – bogato zastawiony stół będzie pewnym wyzwaniem. 120 cm daje znacznie większy luz pomiędzy siedzącymi, więcej miejsca na zastawę, a przy tym umożliwia posadzenie dwóch dodatkowych osób, gdy pojawi się taka konieczność.

Wymiary stołu okrągłego dla 6 osób (średnica 120-150 cm)

Przy średnicy 120 cm, sześciu osobom będzie nieco ciasno, dlatego dla 6-osobowej rodzinki warto rozważyć stół 140-150 cm. Ta graniczna, górna wartość pozwoli usadzić dodatkowego gościa (przy stole zmieści się wtedy 7 osób).

Wymiary okrągłego stołu dla 8 osób (średnica 160-200 cm)

Przy 180 cm optymalna liczba miejsc siedzących to 8. Jeżeli jednak zależy nam na bardzo dużym komforcie, swobodzie i wyraźnej przestrzeni pomiędzy siedzącymi osobami, zdecydujmy się na stół o średnicy 200 cm. 160 cm jest natomiast dolną granicą normy – co prawda nie będziemy się przy nim do siebie przyklejać, ale jednak nie będzie tak dużej swobody ruchów.

Wymiary stołu okrągłego dla 10 osób (średnica 180-215 cm)

Komfortowym rozmiarem stołu dla 10 osób jest blat o średnicy 200 cm. Jeszcze wygodniejszą opcją, przy której każda z 10 osób będzie miała dużo przestrzeni wokół siebie, jest 215 cm (plusem tego rozmiaru jest fakt, że będzie można dosadzić jeszcze 2 os.). Najmniej wygodną opcją jest stół o średnicy 180 cm, przy którym goście nie będą mieli dużego pola do manewru. Jest to jednak dobre rozwiązanie wtedy, gdy mamy ograniczoną powierzchnię, ale jednocześnie sporą liczbę gości (9/10 os.).

Wymiary stołu okrągłego dla 12 osób (średnica 200-215 cm)

Stół o średnicy 200 cm będzie ok. dla 12 osób, ale jeżeli zależy nam na wyjątkowym komforcie i możliwości dostawienia dodatkowego krzesła, zdecydujmy się na 215 cm.

Stoły prostokątne – na 2, 4, 6, 8, 10, 12 osób

Rozmiary stołu prostokątnego a liczba osób

Wymiary prostokątnego stołu jadalnianego dla 2 osób

Idealnym rozmiarem prostokątnego stołu dla dwóch osób będzie 60×90 cm. Przy rozmiarze 60×76 zabraknie wspólnego obszaru roboczego, a pozostanie wyłącznie miejsce na talerz i sztućce. W takich okolicznościach warto mieć na podorędziu stolik pomocniczy, bufetowy lub ostatecznie stolik kawowy, na którym postawimy jedzenie i zastawę.

Wymiary prostokątnego stołu jadalnianego dla 4 osób

Dla czteroosobowej rodzinki minimalnym rozmiarem będzie 120×90 cm, a tym idealnym 150×100 cm. Przy tej drugiej opcji będziemy mieli dużo przestrzeni dla siebie, a przy tym będziemy w stanie suto zastawić stół w obszarze wspólnym.

Wymiary prostokątnego stołu jadalnianego dla 6 osób

Minimalnym stołem dla 6 osób (z obszarem wspólnym) będzie ten o rozmiarze 160×90 cm. Optymalnym rozwiązaniem będzie natomiast 180×90, a ultrawygodnym 240×100 cm. Dwie ostatnie możliwości pozwalają na dostawienie od 2-4  dodatkowych krzeseł „w razie w”.

Wymiary prostokątnego stołu jadalnianego dla 8 osób

180×90 cm to rozmiar stołu dla 8 osób, a opcją bez siedzisk ustawionych przy krótszych bokach (tzn. po 4 osoby naprzeciwko siebie), będzie 240×90 cm. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest natomiast blat o wymiarach 240×100 cm i taka powierzchnia blatu pozwala na komfortowe dosadzenie 2 dodatkowych osób przy krótszych brzegach stołu.

Wymiary prostokątnego stołu jadalnianego dla 10 osób

240×100 cm to minimalny rozmiar stołu na 10 osób (przy założeniu, że 8 osób usadzonych jest przy dłuższych bokach stołu, a 2 przy krótszych). Długość stołów dla takiej liczby gości oscyluje natomiast najczęściej pomiędzy 240-305 cm, a szerokość między 100-135 cm. Te parametry powinny być uzależnione od rozmiaru wnętrza oraz docelowego komfortu, na jakim nam zależy.

Z innymi wymiarami spotkamy się wtedy, gdy przy krótszych krawędziach zasiądą łącznie nie dwie, a cztery osoby. Wtedy stół winien mieć minimum 180×120 cm.

Wymiary prostokątnego stołu jadalnianego dla 12 osób

Minimalny wymiar stołu prostokątnego na 12 osób, to 300×100 cm – 10 osób zasiada wtedy przy dłuższym boku stołu, a 2 przy krótszym. Z inną sytuacją spotkamy się wtedy, gdy przy krótszych krawędziach blatu posadzone będą łącznie 4 osoby. Wtedy stół winien mieć mini. 240×120 cm, ale będzie naprawdę ciasno!

Stoły kwadratowe – na 2, 4, 6, 8, 10, 12 osób

Rozmiary stołu kwadratowego a liczba osób

Wymiary stołu kwadratowego dla 2 osób

Wygodnym rozmiarem stołu kwadratowego dla 2 osób jest 80×80 cm – istnieje wtedy możliwość ustawienia zastawy w miejscu roboczym.

Wymiary stołu kwadratowego dla 4 osób

Wygodnym rozmiarem stołu dla 4 osób jest 90×90 cm, ale jeszcze większy komfort oraz możliwość dosadzenia kolejnych dwóch osób da nam stół 120×120 cm.

Wymiary stołu kwadratowego dla 6 osób

Wygodnym, kwadratowym stołem dla 6 osób będzie ten w rozmiarze 150×150 cm, wersją pośrednią 130 cm, a możliwością najmniej komfortową będzie blat o wymiarach 120×120 cm.

Wymiary stołu kwadratowego dla 8 osób

Minimalnym rozmiarem kwadratowego stołu dla 8 osób będzie 140×140 cm. Wygodnym rozwiązaniem będzie natomiast blat o wymiarach 160×160 cm. Najbardziej komfortową opcją będzie z kolei stół 180×180 cm, przy którym w razie konieczności będziemy mogli posadzić 2 dodatkowe osoby (łącznie 10 osób).

Wymiary stołu kwadratowego dla 10 osób

Minimalnym rozmiarem dla 10 osób jest stół 170×170 cm. Wariantem wygodniejszym, przy którym można usadzić dwie dodatkowe osoby – będzie 180×180 cm.

Wymiary stołu kwadratowego dla 12 osób

Minimalnym stołem dla 12 będzie ten o rozmiarze 180×180 cm. Pośrednią opcją będzie 200×200 cm, a tą najbardziej wygodną 240×240 cm.

Stoły jajowate/owalne – na 2, 4, 6, 8, 10, 12 osób

Rozmiary stołu owalnego a liczba osób

Wymiary stołu owalnego dla 2 osób

Rozmiarem dla 2 osób będzie 76×105 cm.

Wymiary stołu owalnego dla 4-6 osób

Dla 4-6 osób odpowiednim rozmiarem owalnego stołu będzie 76×150 cm.

Wymiary stołu owalnego dla 6-8 osób

Wygodnym, owalnym stołem dla 6/8 osób będzie ten w rozmiarze 90×180 cm, a minimum to 90×170 cm.

Wymiary stołu owalnego dla 8-10 osób

Minimalnym rozmiarem owalnego stołu dla 8 osób będzie 90×180 cm, a rozmiarem bardzo wygodnym, przy którym mogą zasiąść dwie dodatkowe osoby – 100×190 cm.

Wymiary stołu owalnego dla 10-12 osób

Minimalnym rozmiarem owalnego stołu dla 10 osób będzie 100×190 cm. Opcją pośrednią jest 100×240 cm, a wersją najwygodniejszą, przy której usadzić można 2 dodatkowe osoby (łącznie 12 osób), będzie 135×305 cm.

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

 • MatThu

  Bardzo wyczerpujący artykuł. przydał się

  10 lipca 2021
  reply
 • Tobiasz

  Podoba mi się stół owalny o rozmiarze 90×160. Czy będzie wygodnie 6 osobom?

  14 lipca 2021
  reply
 • Agness

  Cześć. Mam prostokątny stół po dziadkach na cztrech nogach, ale jest za niski. Czy mozna coś z tym zrobić? Zależy mi, żeby go zachować. To pamiątka rodzinna o wartości sentymentalnej.

  28 sierpnia 2021
  reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X