Wyszukiwarka

  /  Wnętrza ze szklanymi ścianami   /  Szklane ściany działowe
Szklane ściany działowe

Szklane ściany działowe

Ściana to czy nie ściana?

Mieszkasz w kawalerce lub na niewielkim metrażu, a marzysz o odrębnej sypialni, salonie, kuchni i biurze? Wiem jak to jest żyć na 30 metrach kwadratowych i mieć wrażenie, że rzeczy z każdym dniem coraz bardziej wchodzą na głowę. Mieć poczucie, że nie ma się gdzie zaszyć, schować przed innymi domownikami, albo rzucić sterty ubrań podczas niespodziewanej wizyty gości. Nie mogę obiecać rozciągnięcia metrażu Twojego M., ale może uda się oszukać zmysły i wygospodarować niezależne, dające prywatność strefy? Już od dawna planowałam stworzyć wpis o przeszkleniach i ogromnych taflach tego nieorganicznego materiału. Przede wszystkim dlatego, że uwielbiam pokaźne, przestronne wnętrza z dużą ilością światła. Okna od podłogi do sufitu czy właśnie szklane ściany działowe z pewnością wpływają na takie poczucie.

Znając jednak polskie realia, skupiłam się na rozwiązaniach, które pozwalają optycznie powiększyć niewielką przestrzeń i jednocześnie wyznaczyć w jej obrębie niezależne strefy. W tym wpisie nie znajdziecie więc apartamentowców w stylu bauhaus, a niewielkie mieszkania, które mimo swoich rozmiarów robią wrażenie otwartych i przestronnych. A to wszystko dzięki wykorzystaniu szkła. W tym wpisie zgromadziłam różne rozwiązania z użyciem tego materiału. Zarówno takie, które nie dominują we wnętrzu, ale pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczeń jak i takie, które definiują przestrzeń i są jej kluczowym elementem. Zestawiłam także różne formy przeszkleń ( tych gładkich jak i wydzielonych za pomocą szprosów czy skrzydeł), w zależności od budżetu oraz upodobań wizualnych.

Gładka ściana ze szkła

Pierwsze wnętrze to „prowizoryczna” sypialnia wydzielona z salonu za pomocą całoszklanej przegrody. Zarówno szklana tafla jak i transparentna zasłona dają poczucie prywatności, ale nie obciążają i nie zamykają przestrzeni. Ze względu na lekkość oraz przezroczystość obu materiałów, salon wydaje się zdecydowanie większy niż w sytuacji zabudowania go ścianą działową. Szklane skrzydło pozwala jednocześnie na nasłonecznienie pomieszczenia oraz nadaje mieszkaniu charakteru i wyjątkowości. Takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzu, w którym jego układ lub rozmieszczenie okien, nie pozwala na standardowe wydzielenie dwóch niezależnych, naturalnie doświetlonych pokoi.

Sypialnia wydzielona z salonu za pomocą gładkiej tafli szkła

Optyczne powiększenie niewielkiego mieszkania

Podobne rozwiązanie zastosowano również w sztokholmskim, 34 m² apartamencie. Na tak niewielkiej przestrzeni, właścicielom udało się wygospodarować sypialnię, salon, jadalnię oraz półotwartą kuchnię. Pomimo swoich niewielkich gabarytów, to skandynawskie wnętrze bez wątpienia daje poczucie przestronności. Przeszklona sypialnia stanowi nie tylko prywatną strefę właścicieli, ale jest również kontrapunktem dla całego mieszkania. Jest bowiem formą trójwymiarowego obrazu, który podziwiać można z praktycznie każdego miejsca w apartamencie. Okazuje się więc, że przezroczysta ściana może mieć nie tylko charakter czysto praktyczny i funkcjonalny, ale także estetyczny, definiujący całą przestrzeń.

Małe mieszkanie wydzielone za pomocą szklanej tafli

Inne oszklone przestrzenie

Trzy poniższe przykłady wnętrz, również spełniają takie założenia, jak niewielki metraż, wydzielenie niezależnych stref za pomocą szklanych, gładkich tafli przy jednoczesnym zachowaniu poczucia przestrzeni. Z kolei w realizacjach z antresolami chodzi o inny efekt, a mianowicie zatarcie granic pomiędzy górą a dołem. Przezroczysta przegroda pełni także funkcję barierki.

Całoszklana ściana między sypialnią a biurem

Sypialnia oddzielona szklanymi drzwiami od salonu

Szprosy w roli głównej

W kolejnym mieszkaniu również wydzielono z jednej przestrzeni dwie niezależne strefy – sypialnianą oraz dzienną/biurową. Tutaj kształt i układ pomieszczenia narzucał szklane rozwiązanie. Nie będę szczególnie odkrywcza, ale w innym wypadku podział pokoju wiązałby się ze stworzeniem odciętej od światła nyży. Podobnie jak w przypadku pierwszego mieszkania, przeszklenie oraz transparentna zasłona pozwoliły na doświetlenie i wydzielenie stref. Tutaj, w odróżnieniu do wcześniejszych propozycji, zastosowano podział szklanych pól za pomocą listew dzielących, tzw. szprosów. Dzięki kontrastującej kolorystyce oraz geometrycznym kształtom szczeblin, dekoracyjność oraz wydzielenie dwóch pomieszczeń stało się jeszcze bardziej wyraźne.

Szklana sypialnia wydzielona od biura

Szklana ściana w sypialni

To bardzo częsta praktyka, która zazwyczaj ma na celu odseparowanie strefy nocnej, od dziennej – najczęściej salonu lub pokoju z aneksem kuchennym. Zdarza się również, że szklana zabudowa pozwala na wydzielenie z sypialni gabinetu do pracy lub garderoby.

Sypialnia ze szklaną ścianą działową

Gładka szklana ściana na antresoli

Innym interesującym zastosowaniem szklanych ścian są antresole, które dzięki nim zyskują na lekkości i nie są optycznie obciążone. Szklane balustrady czy pełne ściany pozwalają na zachowanie ciągłości przestrzeni, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo użytkowania.

Antresola ze szklaną ścianą

Szklana ściana między kuchnią a salonem

Rozdzielenie kuchni od salonu przy pomocy szklanej ściany to sposób na optyczne powiększenie przestrzeni i jednoczesne zachowanie funkcjonalnego podziału. Tego typu rozwiązanie pozwala na swobodne przepływanie światła, co sprawia, że całe mieszkanie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne.

Szklana ściana nad blatem

Ruchome, szklane ściany

Dynamiczny charakter wnętrza można podkreślić przez zastosowanie ruchomych, szklanych ścian. Pozwalają one na łatwą zmianę aranżacji i dostosowanie przestrzeni do aktualnych potrzeb, np. połączenie salonu z jadalnią w celu zorganizowania większego przyjęcia.

Modułowa szklana ściana

Cena szklanej ściany działowej

Z inspiracji, czas przejść do konkretów. Wielokrotnie pytaliście mnie od czego zależy cena takiego rozwiązania. Postanowiłam zrobić mały research i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące czynników ją różnicujących. Jak w przypadku każdej usługi czy produktu, nie można jednoznacznie oszacować ceny bez ówczesnego zapoznania się z istotnymi informacjami. Szklane ściany działowe nie należą do wyjątków. Aby oszacować koszt takiego projektu, należy najpierw odpowiedzieć na kilka poniższych pytań:

Rodzaj surowca

Ostateczny koszt ścianki działowej zależny jest więc od wielu zmiennych. Aby dobrze go oszacować, w pierwszej kolejności warto skoncentrować się na metalu, z jakiego mają być wykonane szprosy. Tutaj mamy dwie możliwości – profile stalowe lub aluminiowe. Stal jest bardziej wytrzymałym w stosunku do aluminium materiałem. Stalowe profile są również cięższe od aluminiowego odpowiednika, co z kolei wpływa na ich udźwig. To właśnie dlatego ten materiał rekomendowany jest podczas większości realizacji. Aluminiowe profile sprawdzają się natomiast wszędzie tam, gdzie mamy duży kontakt z wilgocią, więc przede wszystkim w łazienkach. To właśnie dlatego w szklanych drzwiach czy ściankach prysznicowych typu walk in zalecane są aluminiowe profile. Pamiętaj, że w trakcie ustaleń można także dobrać odpowiedni rodzaj ram, który nakreśli charakter wnętrza, np. w stylu industrialnym. Inna, bardziej elegancka lub fikuśna wersja profili powinna być omówiona z producentem przed wyceną.

Kolor profili

Tutaj pojawia się kolejne zagadnienie, dotyczące kolorystyki szczeblin. Jeżeli zdecydujesz się na naturalny kolor metalu lub proszkowe lakierowanie profili na jeden z kolorów palety RAL, zazwyczaj nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Jeżeli z kolei będzie Ci zależało na innej technice malowania lub innej palecie kolorów, podniesie to ostateczny koszt realizacji.

Industrialna ściana działowa z czarnej stali

Mobilność szklanych ścian działowych

Kolejnym elementem, jaki należy uwzględnić podczas wyceny przeszklenia, jest jego budowa oraz mobilność. Na ostateczny koszt ścianki wpłynie fakt, czy w projekcie mają znaleźć się drzwi lub okna wewnętrzne. Cenę zmieni także system otworów/wietrzników w skrzydłach, które możemy podzielić na przesuwne, uchylne oraz rozwierane. Cena ścianki działowej przesuwnej będzie więc najprawdopodobniej nieznacznie wyższa od ceny jej nieruchomego odpowiednika.

Właściwości szkła

Na ostateczny koszt szklanej ścianki działowej wpłynie również rodzaj oraz grubość szkła. Można zdecydować się na standardowe rozwiązanie (bezpieczne szkło) wliczone w koszta projektu lub wybrać hartowane szkło artystyczne, kolorowe, o większej izolacji termicznej lub akustycznej.

Salon z elegancką szklaną ścianą działową

Skala zlecenia

Istotny jest również sam rozmiar projektu. W przypadku większych realizacji, cena szklanej ściany działowej za 1 m2 będzie niższa, niż w przypadku małych zleceń.

Uśredniony koszt

Metr kwadratowy takiej szklanej ściany działowej ze stalowymi profilami (szprosami), zaczyna się od około 1 100 zł netto w górę. W przypadku niewielkich projektów cena bliższa jest natomiast 1300-1 500 zł / 1 m2. Tak jak wspominałam jednak wcześniej, na ostateczny koszt wpływa wykorzystany materiał, rozkład szprosów, ich kolorystyka, grubość i rodzaj szkła, a także rozmiar przedsięwzięcia. Warto pamiętać, że zazwyczaj do tej ceny należy doliczyć dodatkowo transport oraz montaż szklanej ścianki działowej.

Skandynawskie mieszkanie na poddaszu ze szklanymi ścianami

Ścianki działowe szklane cennik

-> Tutaj znajdziesz ten projekt nowoczesnego mieszkania na poddaszu ze szklanymi ścianami.

Sprawdź ile zazwyczaj kosztują szklane ściany działowe

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

 • ewa

  po prostu wygląda to OBŁĘDNIE

  30 stycznia 2018
  reply
 • BS

  Witam,
  właśnie zastanawiam się nad remontem biura i chciałbym umieścić w nim szklane ściany działowe. Czy może Pani mi w tym pomóc?

  13 czerwca 2018
  reply
 • wiki

  Gdzie można kupić takie piękności ?

  18 lipca 2018
  reply
 • Kris

  Świetnie rozwiązanie, również chciałbym je u siebie zastosować. Byłbym wdzięczny za informację gdzie zdobyć takie cuda (chodzi dokladnie o szklana ścianę że szprosami). Pozdrawiam!

  28 lipca 2018
  reply
 • Michał

  Jaki koszt takiego cuda?

  31 lipca 2018
  reply
 • Alexander

  Witam! Chcialbym kupic szklane sciany i drzwi do mojego nowego mieszkania w szwecji. Do kogo w polsce moge sie zwrocic o to?

  pozdrawiam,
  Alexander

  11 sierpnia 2018
  reply
 • Julita

  Witam jaki koszt mniej wiecej takiej sciany dzialowej chce przedzielić pokój który ma 18 m2

  31 sierpnia 2018
  reply
 • Dagmara

  Witam, rowniez jestem zainteresowana takim rozwiazaniem w swoim mieszkaniu. Chodzi o przedzielenie pokoju o metrazu 24m2. Powieszchnia sciany wynosilaby ok15 m2. Bede wdzieczna za informacje zwrotna. Pozdrawiam

  3 września 2018
  reply
 • Karolina

  Wow niesamowity efekt wizualny, to idealne rozwiązanie do mojej sypialni.. gdzie tego szukać? Jaki jest przykładowy koszt?

  8 września 2018
  reply
 • Magda

  Dzien dobry
  Bylabym zainteresowania zainstalowaniem sciany dzialowej (typu czarne szczebliny). Chcialabym wybic czesc sciany i polaczyc dwa pokoje (sypialnie z duzym pokojem dziennym). Wielkosc wybicia to ok.4 m kwadratowe. Jaki jest przykladowy koszt takiej sciany za metr kwadratowy? I czy rowniez mozliwy jest montaz? Dziekuje.

  15 września 2018
  reply
 • Adam D

  Dzien dobry, ukazane przez Panstwo rozwiazanie jest na prawde wyjatkowe i rowniez zastanawiam sie nad zastosowaniem takiej scianki w przyszlym mieszkaniu. Bylbym bardzo wdzieczny za rekomendacje producenta tego typu scian (jak na zdjeciu z czarna rama). Czy znaja Panstwo orientacyjny koszt takiej scianki (ok. 2.8m x 5.3 m)?

  Pozdrawiam serdecznie,

  A.

  18 września 2018
  reply
 • Karolina

  Tak jak prawie wszyscy komentujący proszę o info gdzie można takie ściany zamówić i ile to kosztuje. Dziękuję

  26 września 2018
  reply
 • Angelika

  Witam,ile by kosztowała ścianka szklana ze szprosami długość 3,49, wysokość 2,72? Z drzwiami

  3 października 2018
  reply
 • Patryk

  Witam. Szukam takiej ścianki ze szprosami. 3×3 „okienka” o wymiarach 150cm na 150 cm.

  9 października 2018
  reply
 • Matylda

  Gdzie można znaleźć takie ścanki ze szprosami i ile to kosztuje? Z góry dzięki za odpowiedź

  23 października 2018
  reply
 • Joanka

  Czy ja również mogłabym dostać podpowiedź na maila? Gdzie, co i za ile 🙂

  7 listopada 2018
  reply
 • Weronika Zawada

  Witam, jaka byłaby cena ściany działowej ze szprosami , szerokość 306 cm , wysokość 265 cm ?

  7 listopada 2018
  reply
 • Gosia

  Świetne rozwiązanie! Tez proszę o informacje o orientacyjnym koszcie takiego przeszklenia. Pozdrawiam!

  8 listopada 2018
  reply
 • Magdalena

  Dzień dobry, czy moglabym prosić o koszt ścianki ze szprosami i ewentualnie skladanymi drzwiami (szer. 3m na wys. 2,5m)? Z góry dziękuję 🙂

  9 listopada 2018
  reply
 • Bardzo ciekawy blog. Dodałem go do ulubionych na pewno tu wrócę.

  12 listopada 2018
  reply
 • Patrycja

  Dzień dobry, czy mogłabym prosić o informację z jakiego materiału zdobione są ścianki (szkło hartowane itp) i prosić o wycenę ścianki że szprosami o wymiarach 1m x 2.4m. zależy nam na lekkim materiale czy ew szklo można zamienić na inny lżejszy materiał?

  12 listopada 2018
  reply
 • Aleksander

  Wspaniały pomysł ! Super inspiracja, już wiem co zrobić aby synek miał swój pokój (stara sypialnia), a ja z żoną nadal łóżko małżeńskie 🙂 (w salonie) bardzo proszę o podpowiedź gdzie można zamówić gładką ścianę ze szkła oraz jaki jest przybliżony koszt m2. Serdecznie pozdrawiam

  23 listopada 2018
  reply
 • Kamila

  Witam, jestem zainteresowana taką ścianą działową ze szkła. Mogłabym prosić o przykładowe ceny i gdzie coś takiego można zamówić ?

  30 listopada 2018
  reply
 • Klaudia

  Gdzie dostanę takie cudeńka? 🙂

  18 grudnia 2018
  reply
  • Ewelina

   Ja również jestem zainteresowana taką ścianka między kuchnia a salonem. Mieszkanie w Bielsku-Białej. Można prosić o cennik?

   17 września 2019
 • Ania

  Ja również podpytam o ceny 🙂
  Będziemy aranżować dość duże poddasze i chcemy podzielić je na kilk stref i oddzielić właśnie takimi ściankami 🙂

  20 grudnia 2018
  reply
 • Jarosław Jujeczko

  Chciałbym oddzielić taka ścianą sypialnie. Poprosze o oferte. Pozdrawiam. Jarek

  18 stycznia 2019
  reply
 • Marlena Rosin

  Czy można taką ściankę zrobić z lustrami zamiast ze szkłem? Chciałabym wydzielić garderobę i nie koniecznie chciałabym żeby widoczne było jak jest w środku.
  Pozdrawiam serdecznie.

  27 stycznia 2019
  reply
 • JOANNA ŻOŁNA

  Dobry wieczór,
  Proszę o przybliżony kosztorys: chciałabym oddzielić kuchnię od salonu- jestem zainteresowana drzwiami harmonijkowymi szerokość ok. 260 a wysokość 210. czarne stalowe łamane ( najlepiej 4 skrzydła a w każdym po 4 szyby)
  Dziękuję

  9 lutego 2019
  reply
 • Kasia

  Witam, jestem zainteresowana taką ścianą działową ze szkła. Mogłabym prosić o przykładowe ceny i gdzie coś takiego można zamówić

  21 lutego 2019
  reply
 • Adriana

  wygląda pięknie. taką ścianę sobie wymarzyłam :D. Proszę o wycenę szklanej ściany ze szprosami w wymiarze 249cm/271cm (szer/wys) drzwi po stronie prawej. Ściana miałby oddzielać korytarz od pokoju.

  20 maja 2019
  reply
 • Cześć wielkie dzięki za wpis dla nas !

  30 grudnia 2019
  reply
 • Daria

  Dzień dobry, ile kosztowałaby ścianka działowa 160 cm na 80 cm? Czy jest możliwość wstawienia matowego lub kolorowego szkła?

  6 stycznia 2020
  reply
 • Maciej

  Dzień dobry,
  bardzo proszę o wskazanie wykonawcy z rejonu województwa kujawsko-pomorskiego.

  8 stycznia 2020
  reply
 • MACIej

  Witam ,w jakiej cenie jest taka ścianka 2,5m² na 2m² ?

  4 września 2020
  reply
 • Marta

  Dobry wieczór,
  Na Pani blog trafiłam szukając właśnie informacji o szklanych ściankach. Czy może Pani polecić jakiegoś wykonawcę z województwa mazowieckiego? Jaki szacunkowo mógłby być koszt ścianki ze szprosami o wymiarach 2m x 2,6m, z drzwiami po środku? Czy są firmy wykonujące ścianki z ramami/szprosami z drewna, a nie z metalu?

  7 września 2020
  reply
  • ANIAAAA

   Myślę , że dobry stolarz bez problemu zrobi to z dreWNA. KIEDYS WIDZIAŁAM TAKIE. wYGLĄDAŁY PRZEPIĘKNIE

   6 października 2020
 • WioLetta

  Gratulacje POMYSŁU. Mozesz koGos POLECIĆ na poDhalu

  Pozdrawiam xxx

  24 października 2020
  reply
 • Iwona

  Witam. Jaki byłby orientacyjny koszt ścianki z drzwiami przesuwnymi na otwór ok 4,5 ×3,0 ?

  16 grudnia 2020
  reply
 • Michalina

  Witam, czy jest pani w stanie polecIć firmę wykonującą tego typu zlecenia ze śląska lub okolic? EwEntualnie wykonawców z innych województw, jeżeli są mobilni. Pozdrawiam!

  21 lutego 2021
  reply
  • MICHAŁ

   Witam, Ja rÓWNIEŻ PROSIŁBYM O INFORMACJĘ ODNOŚNIE FIRM Z WOJ. ŚLĄSKIEGO KTÓRE WYJONUJĄ TEGO TYPU ZLECENIA.

   20 marca 2021
 • Zuzanna

  Dzień Dobry,
  Te ściany wyglądają wspaniale i bardzo chciałabym użyć tego typu rozwiązania u siebie w domu. Czy mogłaby pani polecić mi jakieś firmy które się tego typu rzeczami zajmują?
  Dziękuję bardzo I serdecznie pozdrawiam,
  Zuzanna

  17 marca 2021
  reply
 • Dawid

  Dzień dobry. Proszę o Informację Kto wykonałby taką ściankę w województwie małopolskim

  20 marca 2021
  reply
 • A&DD

  Dzien dobry,

  Prosze o polecenie firm w okolicach warszawy/w. mazowieckiego.

  Dziekuje!

  21 maja 2021
  reply
 • Ola

  PRoszę również o namiar na sprawdzoną firmę – okolice Bielska Białej.

  29 grudnia 2021
  reply
 • Mila

  Poproszę o wycenę ściany szklanej 250 cm wysokości x 280 cm szerokości, czarne szprosy, drzwi przesuwne 🙂 Gdańsk

  2 lutego 2023
  reply
 • Edyta

  Cudowne wnętrza 😘 taka lekkość wszystkie aranżacje sliczne

  30 września 2023
  reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X