Szklane ściany działowe
Ściana to czy nie ściana?
Mieszkasz w kawalerce lub na niewielkim metrażu, a marzysz o odrębnej sypialni, salonie, kuchni i biurze? Wiem jak to jest żyć na 30 metrach kwadratowych i mieć wrażenie, że rzeczy z każdym dniem coraz bardziej wchodzą na głowę. Mieć poczucie, że nie ma się gdzie zaszyć, schować przed innymi domownikami, albo rzucić sterty ubrań podczas niespodziewanej wizyty gości. Nie mogę obiecać rozciągnięcia metrażu Twojego M., ale może uda się oszukać zmysły i wygospodarować niezależne, dające prywatność strefy? Już od dawna planowałam stworzyć wpis o przeszkleniach i ogromnych taflach tego nieorganicznego materiału. Przede wszystkim dlatego, że uwielbiam pokaźne, przestronne wnętrza z dużą ilością światła. Okna od podłogi do sufitu czy właśnie szklane ściany działowe z pewnością wpływają na takie poczucie.
Znając jednak polskie realia, skupiłam się na rozwiązaniach, które pozwalają optycznie powiększyć niewielką przestrzeń i jednocześnie wyznaczyć w jej obrębie niezależne strefy. W tym wpisie nie znajdziecie więc apartamentowców w stylu bauhaus, a niewielkie mieszkania, które mimo swoich rozmiarów robią wrażenie otwartych i przestronnych. A to wszystko dzięki wykorzystaniu szkła. W tym wpisie zgromadziłam różne rozwiązania z użyciem tego materiału. Zarówno takie, które nie dominują we wnętrzu, ale pozwalają na optyczne powiększenie pomieszczeń jak i takie, które definiują przestrzeń i są jej kluczowym elementem. Zestawiłam także różne formy przeszkleń ( tych gładkich jak i wydzielonych za pomocą szprosów czy skrzydeł), w zależności od budżetu oraz upodobań wizualnych.
Gładka ściana ze szkła
Pierwsze wnętrze to „prowizoryczna” sypialnia wydzielona z salonu za pomocą całoszklanej przegrody. Zarówno szklana tafla jak i transparentna zasłona dają poczucie prywatności, ale nie obciążają i nie zamykają przestrzeni. Ze względu na lekkość oraz przezroczystość obu materiałów, salon wydaje się zdecydowanie większy niż w sytuacji zabudowania go ścianą działową. Szklane skrzydło pozwala jednocześnie na nasłonecznienie pomieszczenia oraz nadaje mieszkaniu charakteru i wyjątkowości. Takie rozwiązanie sprawdzi się we wnętrzu, w którym jego układ lub rozmieszczenie okien, nie pozwala na standardowe wydzielenie dwóch niezależnych, naturalnie doświetlonych pokoi.
Optyczne powiększenie niewielkiego mieszkania
Podobne rozwiązanie zastosowano również w sztokholmskim, 34 m² apartamencie. Na tak niewielkiej przestrzeni, właścicielom udało się wygospodarować sypialnię, salon, jadalnię oraz półotwartą kuchnię. Pomimo swoich niewielkich gabarytów, to skandynawskie wnętrze bez wątpienia daje poczucie przestronności. Przeszklona sypialnia stanowi nie tylko prywatną strefę właścicieli, ale jest również kontrapunktem dla całego mieszkania. Jest bowiem formą trójwymiarowego obrazu, który podziwiać można z praktycznie każdego miejsca w apartamencie. Okazuje się więc, że przezroczysta ściana może mieć nie tylko charakter czysto praktyczny i funkcjonalny, ale także estetyczny, definiujący całą przestrzeń.
Inne oszklone przestrzenie
Trzy poniższe przykłady wnętrz, również spełniają takie założenia, jak niewielki metraż, wydzielenie niezależnych stref za pomocą szklanych, gładkich tafli przy jednoczesnym zachowaniu poczucia przestrzeni. Z kolei w realizacjach z antresolami chodzi o inny efekt, a mianowicie zatarcie granic pomiędzy górą a dołem. Przezroczysta przegroda pełni także funkcję barierki.
Całoszklana ściana między sypialnią a biurem
Szprosy w roli głównej
W kolejnym mieszkaniu również wydzielono z jednej przestrzeni dwie niezależne strefy – sypialnianą oraz dzienną/biurową. Tutaj kształt i układ pomieszczenia narzucał szklane rozwiązanie. Nie będę szczególnie odkrywcza, ale w innym wypadku podział pokoju wiązałby się ze stworzeniem odciętej od światła nyży. Podobnie jak w przypadku pierwszego mieszkania, przeszklenie oraz transparentna zasłona pozwoliły na doświetlenie i wydzielenie stref. Tutaj, w odróżnieniu do wcześniejszych propozycji, zastosowano podział szklanych pól za pomocą listew dzielących, tzw. szprosów. Dzięki kontrastującej kolorystyce oraz geometrycznym kształtom szczeblin, dekoracyjność oraz wydzielenie dwóch pomieszczeń stało się jeszcze bardziej wyraźne.
Szklana ściana w sypialni
To bardzo częsta praktyka, która zazwyczaj ma na celu odseparowanie strefy nocnej, od dziennej – najczęściej salonu lub pokoju z aneksem kuchennym. Zdarza się również, że szklana zabudowa pozwala na wydzielenie z sypialni gabinetu do pracy lub garderoby.
Gładka szklana ściana na antresoli
Innym interesującym zastosowaniem szklanych ścian są antresole, które dzięki nim zyskują na lekkości i nie są optycznie obciążone. Szklane balustrady czy pełne ściany pozwalają na zachowanie ciągłości przestrzeni, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo użytkowania.
Szklana ściana między kuchnią a salonem
Rozdzielenie kuchni od salonu przy pomocy szklanej ściany to sposób na optyczne powiększenie przestrzeni i jednoczesne zachowanie funkcjonalnego podziału. Tego typu rozwiązanie pozwala na swobodne przepływanie światła, co sprawia, że całe mieszkanie wydaje się jaśniejsze i bardziej przestronne.
Ruchome, szklane ściany
Dynamiczny charakter wnętrza można podkreślić przez zastosowanie ruchomych, szklanych ścian. Pozwalają one na łatwą zmianę aranżacji i dostosowanie przestrzeni do aktualnych potrzeb, np. połączenie salonu z jadalnią w celu zorganizowania większego przyjęcia.
Cena szklanej ściany działowej
Z inspiracji, czas przejść do konkretów. Wielokrotnie pytaliście mnie od czego zależy cena takiego rozwiązania. Postanowiłam zrobić mały research i rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące czynników ją różnicujących. Jak w przypadku każdej usługi czy produktu, nie można jednoznacznie oszacować ceny bez ówczesnego zapoznania się z istotnymi informacjami. Szklane ściany działowe nie należą do wyjątków. Aby oszacować koszt takiego projektu, należy najpierw odpowiedzieć na kilka poniższych pytań:
Rodzaj surowca
Ostateczny koszt ścianki działowej zależny jest więc od wielu zmiennych. Aby dobrze go oszacować, w pierwszej kolejności warto skoncentrować się na metalu, z jakiego mają być wykonane szprosy. Tutaj mamy dwie możliwości – profile stalowe lub aluminiowe. Stal jest bardziej wytrzymałym w stosunku do aluminium materiałem. Stalowe profile są również cięższe od aluminiowego odpowiednika, co z kolei wpływa na ich udźwig. To właśnie dlatego ten materiał rekomendowany jest podczas większości realizacji. Aluminiowe profile sprawdzają się natomiast wszędzie tam, gdzie mamy duży kontakt z wilgocią, więc przede wszystkim w łazienkach. To właśnie dlatego w szklanych drzwiach czy ściankach prysznicowych typu walk in zalecane są aluminiowe profile. Pamiętaj, że w trakcie ustaleń można także dobrać odpowiedni rodzaj ram, który nakreśli charakter wnętrza, np. w stylu industrialnym. Inna, bardziej elegancka lub fikuśna wersja profili powinna być omówiona z producentem przed wyceną.
Kolor profili
Tutaj pojawia się kolejne zagadnienie, dotyczące kolorystyki szczeblin. Jeżeli zdecydujesz się na naturalny kolor metalu lub proszkowe lakierowanie profili na jeden z kolorów palety RAL, zazwyczaj nie poniesiesz dodatkowych kosztów. Jeżeli z kolei będzie Ci zależało na innej technice malowania lub innej palecie kolorów, podniesie to ostateczny koszt realizacji.
Mobilność szklanych ścian działowych
Kolejnym elementem, jaki należy uwzględnić podczas wyceny przeszklenia, jest jego budowa oraz mobilność. Na ostateczny koszt ścianki wpłynie fakt, czy w projekcie mają znaleźć się drzwi lub okna wewnętrzne. Cenę zmieni także system otworów/wietrzników w skrzydłach, które możemy podzielić na przesuwne, uchylne oraz rozwierane. Cena ścianki działowej przesuwnej będzie więc najprawdopodobniej nieznacznie wyższa od ceny jej nieruchomego odpowiednika.
Właściwości szkła
Na ostateczny koszt szklanej ścianki działowej wpłynie również rodzaj oraz grubość szkła. Można zdecydować się na standardowe rozwiązanie (bezpieczne szkło) wliczone w koszta projektu lub wybrać hartowane szkło artystyczne, kolorowe, o większej izolacji termicznej lub akustycznej.
Skala zlecenia
Istotny jest również sam rozmiar projektu. W przypadku większych realizacji, cena szklanej ściany działowej za 1 m2 będzie niższa, niż w przypadku małych zleceń.
Uśredniony koszt
Metr kwadratowy takiej szklanej ściany działowej ze stalowymi profilami (szprosami), zaczyna się od około 1 100 zł netto w górę. W przypadku niewielkich projektów cena bliższa jest natomiast 1300-1 500 zł / 1 m2. Tak jak wspominałam jednak wcześniej, na ostateczny koszt wpływa wykorzystany materiał, rozkład szprosów, ich kolorystyka, grubość i rodzaj szkła, a także rozmiar przedsięwzięcia. Warto pamiętać, że zazwyczaj do tej ceny należy doliczyć dodatkowo transport oraz montaż szklanej ścianki działowej.
-> Tutaj znajdziesz ten projekt nowoczesnego mieszkania na poddaszu ze szklanymi ścianami.
ewa
po prostu wygląda to OBŁĘDNIE
BS
Witam,
właśnie zastanawiam się nad remontem biura i chciałbym umieścić w nim szklane ściany działowe. Czy może Pani mi w tym pomóc?
wiki
Gdzie można kupić takie piękności ?
Perler Design
Wiki,
odpowiedź poszła na Twojego maila. 🙂
Kris
Świetnie rozwiązanie, również chciałbym je u siebie zastosować. Byłbym wdzięczny za informację gdzie zdobyć takie cuda (chodzi dokladnie o szklana ścianę że szprosami). Pozdrawiam!
Perler Design
Cześć Kris, poproszę o maila w tej sprawie. Znajdziesz go w kontakcie 🙂
Michał
Jaki koszt takiego cuda?
Perler Design
Cześć Michał, napisz do mnie proszę na maila z zakładki kontakt. 🙂
Alexander
Witam! Chcialbym kupic szklane sciany i drzwi do mojego nowego mieszkania w szwecji. Do kogo w polsce moge sie zwrocic o to?
pozdrawiam,
Alexander
Perler Design
Witam serdecznie,
odpowiedź wysłałam drogą mailową.
Pozdrawiam,
Kasia
Julita
Witam jaki koszt mniej wiecej takiej sciany dzialowej chce przedzielić pokój który ma 18 m2
Perler Design
Julito, odpowiedź poszła na Twojego maila 🙂
Dagmara
Witam, rowniez jestem zainteresowana takim rozwiazaniem w swoim mieszkaniu. Chodzi o przedzielenie pokoju o metrazu 24m2. Powieszchnia sciany wynosilaby ok15 m2. Bede wdzieczna za informacje zwrotna. Pozdrawiam
Perler Design
Dagmaro, odpowiedź poszła na Twojego maila 🙂
Karolina
Wow niesamowity efekt wizualny, to idealne rozwiązanie do mojej sypialni.. gdzie tego szukać? Jaki jest przykładowy koszt?
Perler Design
Karolino, też bardzo podoba mi się to rozwiązanie! Odpowiedź jest już na podanym przez Ciebie mailu 🙂
Magda
Dzien dobry
Bylabym zainteresowania zainstalowaniem sciany dzialowej (typu czarne szczebliny). Chcialabym wybic czesc sciany i polaczyc dwa pokoje (sypialnie z duzym pokojem dziennym). Wielkosc wybicia to ok.4 m kwadratowe. Jaki jest przykladowy koszt takiej sciany za metr kwadratowy? I czy rowniez mozliwy jest montaz? Dziekuje.
Perler Design
Magda, mail poszedł na Twoją skrzynkę 😉
Adam D
Dzien dobry, ukazane przez Panstwo rozwiazanie jest na prawde wyjatkowe i rowniez zastanawiam sie nad zastosowaniem takiej scianki w przyszlym mieszkaniu. Bylbym bardzo wdzieczny za rekomendacje producenta tego typu scian (jak na zdjeciu z czarna rama). Czy znaja Panstwo orientacyjny koszt takiej scianki (ok. 2.8m x 5.3 m)?
Pozdrawiam serdecznie,
A.
Perler Design
Adamie, mail już do Ciebie poleciał 😉
Karolina
Tak jak prawie wszyscy komentujący proszę o info gdzie można takie ściany zamówić i ile to kosztuje. Dziękuję
Perler Design
Karolino, odpowiedź na Twoim mailu.
Angelika
Witam,ile by kosztowała ścianka szklana ze szprosami długość 3,49, wysokość 2,72? Z drzwiami
Perler Design
Angeliko, mail na skrzynce. Pozdrawiam!
Patryk
Witam. Szukam takiej ścianki ze szprosami. 3×3 „okienka” o wymiarach 150cm na 150 cm.
Perler Design
Patryku, do Ciebie również powędrował już email.
Matylda
Gdzie można znaleźć takie ścanki ze szprosami i ile to kosztuje? Z góry dzięki za odpowiedź
Perler Design
Matyldo, odpowiedź na Twoje pytanie już powinno być na Twojej skrzynce. 🙂
Joanka
Czy ja również mogłabym dostać podpowiedź na maila? Gdzie, co i za ile 🙂
Perler Design
Cześć! Mail jest już na Twojej skrzynce 🙂
Weronika Zawada
Witam, jaka byłaby cena ściany działowej ze szprosami , szerokość 306 cm , wysokość 265 cm ?
Perler Design
Hej Weronika, mail do Ciebie też już wysłany 😉
Gosia
Świetne rozwiązanie! Tez proszę o informacje o orientacyjnym koszcie takiego przeszklenia. Pozdrawiam!
Magdalena
Dzień dobry, czy moglabym prosić o koszt ścianki ze szprosami i ewentualnie skladanymi drzwiami (szer. 3m na wys. 2,5m)? Z góry dziękuję 🙂
Perler Design
Hej Magda, mail już do Ciebie poszedł 🙂
płatne ankiety
Bardzo ciekawy blog. Dodałem go do ulubionych na pewno tu wrócę.
Patrycja
Dzień dobry, czy mogłabym prosić o informację z jakiego materiału zdobione są ścianki (szkło hartowane itp) i prosić o wycenę ścianki że szprosami o wymiarach 1m x 2.4m. zależy nam na lekkim materiale czy ew szklo można zamienić na inny lżejszy materiał?
Perler Design
Mail z odpowiedzią jest już w drodze.
Aleksander
Wspaniały pomysł ! Super inspiracja, już wiem co zrobić aby synek miał swój pokój (stara sypialnia), a ja z żoną nadal łóżko małżeńskie 🙂 (w salonie) bardzo proszę o podpowiedź gdzie można zamówić gładką ścianę ze szkła oraz jaki jest przybliżony koszt m2. Serdecznie pozdrawiam
Perler Design
Cieszę się Aleksandrze, że Cię zainspirował! Mail z odpowiedzią już jest na Twojej skrzynce 😉
Kamila
Witam, jestem zainteresowana taką ścianą działową ze szkła. Mogłabym prosić o przykładowe ceny i gdzie coś takiego można zamówić ?
Perler Design
Cześć Kamila, mail już do Ciebie poleciał.
Klaudia
Gdzie dostanę takie cudeńka? 🙂
Perler Design
Cześć Klaudio! Zdecydowanie jest takich firm wiele na rynku. Z jakiej miejscowości jesteś?
Ewelina
Ja również jestem zainteresowana taką ścianka między kuchnia a salonem. Mieszkanie w Bielsku-Białej. Można prosić o cennik?
Perler Design
Ewelino, odpowiedź poszła na Twojego maila.:)
Ania
Ja również podpytam o ceny 🙂
Będziemy aranżować dość duże poddasze i chcemy podzielić je na kilk stref i oddzielić właśnie takimi ściankami 🙂
Perler Design
Aniu, mail już do Ciebie powędrował. 🙂
Jarosław Jujeczko
Chciałbym oddzielić taka ścianą sypialnie. Poprosze o oferte. Pozdrawiam. Jarek
Perler Design
Odpowiedź powędrowała już na maila.
Marlena Rosin
Czy można taką ściankę zrobić z lustrami zamiast ze szkłem? Chciałabym wydzielić garderobę i nie koniecznie chciałabym żeby widoczne było jak jest w środku.
Pozdrawiam serdecznie.
Perler Design
Cześć Marleno,
pewnie, że tak! U zdecydowanej większości producentów można liczyć na takie rozwiązanie:)
JOANNA ŻOŁNA
Dobry wieczór,
Proszę o przybliżony kosztorys: chciałabym oddzielić kuchnię od salonu- jestem zainteresowana drzwiami harmonijkowymi szerokość ok. 260 a wysokość 210. czarne stalowe łamane ( najlepiej 4 skrzydła a w każdym po 4 szyby)
Dziękuję
Perler Design
Dobry wieczór,
mail z odpowiedzią powędrował już na Pani skrzynkę pocztową.
Kasia
Witam, jestem zainteresowana taką ścianą działową ze szkła. Mogłabym prosić o przykładowe ceny i gdzie coś takiego można zamówić
Perler Design
Witaj, moja imienniczko 🙂 Szacunkowe ceny producentów szklanych ścian działowych znajdują się na podstronie https://perler-design.pl/cennik-szklane-scianki-dzialowe/
Adriana
wygląda pięknie. taką ścianę sobie wymarzyłam :D. Proszę o wycenę szklanej ściany ze szprosami w wymiarze 249cm/271cm (szer/wys) drzwi po stronie prawej. Ściana miałby oddzielać korytarz od pokoju.
Jaroslaw Krajewski
Cześć wielkie dzięki za wpis dla nas !
Daria
Dzień dobry, ile kosztowałaby ścianka działowa 160 cm na 80 cm? Czy jest możliwość wstawienia matowego lub kolorowego szkła?
Perler Design
Dario, odpowiedź na Twoje pytanie powędrowała na maila 🙂
Maciej
Dzień dobry,
bardzo proszę o wskazanie wykonawcy z rejonu województwa kujawsko-pomorskiego.
MACIej
Witam ,w jakiej cenie jest taka ścianka 2,5m² na 2m² ?
Kasia Szyc
Witaj Macieju,
o kosztach związanych ze szklanymi ścianami działowymi pisałam w artykule Ceny szklanych ścian działowych. W Przypadku ścianki 2,5 X 2m, czyli 5m², trzeba się liczyć z kosztem około 6 500 zł plus kwotą dostawy. Zaznaczam przy tym jednak, że są to ceny uśrednione, ponieważ każdy producent oferuje nieco inne stawki.
Marta
Dobry wieczór,
Na Pani blog trafiłam szukając właśnie informacji o szklanych ściankach. Czy może Pani polecić jakiegoś wykonawcę z województwa mazowieckiego? Jaki szacunkowo mógłby być koszt ścianki ze szprosami o wymiarach 2m x 2,6m, z drzwiami po środku? Czy są firmy wykonujące ścianki z ramami/szprosami z drewna, a nie z metalu?
Kasia Szyc
Dzień dobry,
wiem, że w województwie mazowieckim działa m.in. firma “Lekko” z Warszawy. Prężnie się rozwijają i wykonują naprawdę rozmaite projekty – również te skomplikowane.
Za taką ściankę trzeba liczyć około 6 800 zł plus koszty dostawy. Zdarza się jednak, że producenci nie pobierają opłaty za dostawę, jeżeli realizacja klienta znajduje się w mieście producenta.
Niestety nie orientuję się, czy jest na rynku ktoś z drewnianymi szprosami.
Serdecznie pozdrawiam!
ANIAAAA
Myślę , że dobry stolarz bez problemu zrobi to z dreWNA. KIEDYS WIDZIAŁAM TAKIE. wYGLĄDAŁY PRZEPIĘKNIE
WioLetta
Gratulacje POMYSŁU. Mozesz koGos POLECIĆ na poDhalu
Pozdrawiam xxx
Perler Design
Cześć Wioletto! Niestety, ale nie znam żadnej firmy specjalizującej się w szklanych ścianach z tamtego rejonu. Wiem natomiast, że wiele firm świadczy usługi na terenie całej Polski, tylko niestety wtedy dochodzi spory koszt transportu. Chociaż z Krakowa nie musiałoby rozbić skarbonki.
Iwona
Witam. Jaki byłby orientacyjny koszt ścianki z drzwiami przesuwnymi na otwór ok 4,5 ×3,0 ?
Perler Design
Dzień dobry,
nie zajmuję się dystrybucją szklanych ścian, ale mogę podpowiedzieć, że trzeba się liczyć z kwotą w okolicach 18 000 zł. Więcej na temat cen proponowanych przez producentów szklanych ścian piszę w artykule: https://perler-design.pl/cennik-szklane-scianki-dzialowe/
Michalina
Witam, czy jest pani w stanie polecIć firmę wykonującą tego typu zlecenia ze śląska lub okolic? EwEntualnie wykonawców z innych województw, jeżeli są mobilni. Pozdrawiam!
Perler Design
Dzień dobry Pani Michalino,
informacja na ten temat powędrowała już na Pani maila 🙂
MICHAŁ
Witam, Ja rÓWNIEŻ PROSIŁBYM O INFORMACJĘ ODNOŚNIE FIRM Z WOJ. ŚLĄSKIEGO KTÓRE WYJONUJĄ TEGO TYPU ZLECENIA.
Zuzanna
Dzień Dobry,
Te ściany wyglądają wspaniale i bardzo chciałabym użyć tego typu rozwiązania u siebie w domu. Czy mogłaby pani polecić mi jakieś firmy które się tego typu rzeczami zajmują?
Dziękuję bardzo I serdecznie pozdrawiam,
Zuzanna
Perler Design
Pani Zuzanno, odpowiedź powędrowała już na maila 🙂
Dawid
Dzień dobry. Proszę o Informację Kto wykonałby taką ściankę w województwie małopolskim
Perler Design
Dzień dobry Dawidzie,
niestety nie znam żadnej firmy z tamtego rewiru, wiem jednak, że wiele firm z innych miejscowości świadczy takie usługi na terenie całej Polski np. spaw-man czy lekko;)
A&DD
Dzien dobry,
Prosze o polecenie firm w okolicach warszawy/w. mazowieckiego.
Dziekuje!
Perler Design
Dzień dobry! Z tych okolic kojarzę firmę lekko 😉
Ola
PRoszę również o namiar na sprawdzoną firmę – okolice Bielska Białej.
Perler Design
Olu, niestety nie znam nikogo z tamtych okolic, ale takie firmy jak Spaw-Man czy Icon Concept z Wrocławia lub Lekko z Warszawy działają na terenie całej Polski.
Mila
Poproszę o wycenę ściany szklanej 250 cm wysokości x 280 cm szerokości, czarne szprosy, drzwi przesuwne 🙂 Gdańsk
Perler Design
Dzień dobry, nie zajmujemy się szklanymi ścianami, tylko sprzedażą ręcznie robionych mebli 😉
Edyta
Cudowne wnętrza 😘 taka lekkość wszystkie aranżacje sliczne