Styl francuski we wnętrzach
Styl francuski w najbardziej zaktualizowanej formie łączy dwa skrajnie różne światy – elegancki, wysublimowany, z lekkim, współczesnym i niezobowiązującym. Efektem zestawienia tych dwóch ekstremów jest wnętrze nieoczywiste, awangardowe, ale wciąż wysmakowane.
Subiektywnym okiem
Naprawdę lubię wnętrza w stylu francuskim, ale tylko w nowoczesnym wydaniu. Chyba ze względu na ich nietypowe stylistyczne zestawienia. Przypominają mi tym samym „charakterologicznie” wnętrza w stylu eklektycznym, które tak bardzo sobie upodobałam. Istnieje między nimi jednak kluczowa różnica. O ile w eklektyzmie panuje zupełna swoboda w doborze bazowej estetyki, o tyle w paryskim wnętrzu fundament zawsze jest ten sam.
Jakie są znaki rozpoznawcze stylu francuskiego?
Z pewnością duża, otwarta przestrzeń, sztukaterie i dość monochromatyczna paleta barw.
Wysokie sufity oraz duży i otwarty układ pomieszczeń to architektoniczna spuścizna po ubiegłych stuleciach. Listwy dekoracyjne, zdobione drzwi i okna z XVII, XVIII i XIX wieku plus wcześniej wspomniane rozplanowanie wnętrz nadaje mieszkaniom charakteru i elegancji. To wszystko okraszone bielą, szarościami i złamanymi beżami to właśnie fundament stylu znad Sekwany. Kolor występuje tu raczej w roli niewielkiej plamy na szarym płótnie.
Trampki do garnituru
A teraz czas na to drugie, bardziej świeże i szalone oblicze francuskiego stylu. To właśnie tutaj wkracza zabawa estetykami z różnych okresów i miejsc na mapie, czyli eklektyzm pod kontrolą. Na pierwszy plan tego niezwykle wysublimowanego tła, mogą wysuwać się modernistyczne meble zestawione z antykami, elementami vintage oraz sztuką. Nie ma tu jednak narzuconych proporcji czy estetyk, które muszą lub absolutnie nie mogą wystąpić. W związku z tym dobór mebli oraz materiałów jest zróżnicowany i zależy wyłącznie od wizji twórcy. Ważne jest jedno, wnętrze powinno zaskakiwać, ale ze smakiem.
Wszechobecny artyzm i rękodzieło
Francja z Paryżem na czele, to prekursorzy nowych trendów oraz kolebka sztuki. Nic więc dziwnego, że to właśnie sztuka odgrywa tak istotną rolę w mieszkaniach w stylu francuskim. Podłogi i ściany prócz licznych elementów dekoracyjnych prezentują dzieła współczesnych oraz historycznych malarzy i rzeźbiarzy. Nie brakuje tu również dzieł literackich, które prócz oczywistej funkcji pełnią również inne role. Bywa, że służą jako siedzisko, schodek czy podpórka pod lampę. Niezwykle często niedbale rzucone na stolik czy szezlong stanowią po prostu element dekoracyjny
Tyle nawiązań do innych estetyk
Pomimo bardzo nowoczesnych mebli i materiałów oraz monochromatycznej palety barw, francuski salon nie może zostać zaklasyfikowany jako modernistyczny. Wynika to z faktu, że każdy element wyposażenia wnętrz znajduje się w otoczeniu niezwykle dekoracyjnych listew i gzymsów. Sztukaterie czy stolarka okienna i drzwiowa skutecznie przywołują na myśl zamierzchłe czasy, które opiewały w luksus i fikuśne formy. Nie można również jednoznacznie stwierdzić, że salon francuski, to salon eklektyczny i na odwrót. O ile w stylu eklektycznym można pozwolić sobie na pełną dowolność w doborze bazowych nurtów, o tyle francuski styl wnętrz wymaga odpowiedniego tła i zachowania poczucia miejskiego szyku.
W tym zestawieniu nie może zabraknąć francuskich kuchni
Nonszalancki elegant
Styl francuski to luz i elegancja w jednym. To nietypowe połączenie sztukaterii, subtelnej kolorystyki i stylizowanych mebli z nowoczesnymi formami daje naprawdę niesamowity efekt. Nurt ten wymaga jednak dużego zmysłu aranżacyjnego, który pozwala w niezwykle subtelny sposób połączyć dwa odległe światy, bez przekraczania granicy kiczu czy niedopasowania.
Magda
Przepiękna jest ta biało złota lampa w kształcie rogala na 4 zdjęciu. Ktoś wie gdzie mogłabym taką dostać?
Perler Design
Magda, w końcu udało mi się trafić na tę lampę! To oświetlenie projektu Isamu Noguchi, marka Vitra, a model to akari bb3-33s. Właśnie tworzę wpis na temat apartamentu, w którym można ją znaleźć.
Perler Design
Cześć Magda! Po Twoim wpisie szukałam jej na różne zapytania, ale jak krew w piach. Udało mi się jedynie znaleźć opis tego mieszkania ze zdjęcia w vogue. Wymienili tam chyba nazwę i projektanta każdego mebla czy lampy, ale akurat nie tej… jak uda mi się kiedyś dobrać do tej informacji, na pewno ją zamieszczę.
Tobi
Styl francuski jest moim ulubionym, a niestety mieszkam w bloku z płyty 🙁
Pricebye
Dyskretny i bardzo wyrafinowany
MALINA
czy we wnetrzach w stylu paryskim muszą byc sztukaterie? to duży wydatek, a nie mam ich w nowo kupionym mieszkaniu.
Perler Design
Cześć! Dla mnie styl paryski nierozerwalnie kojarzy się ze sztukateriami – nawet tymi subtelnymi. Podobnie jak we wnętrzu w stylu rustykalnym nie wyobrażam sobie braku surowego drewna.
Wiem, że ozdobne listwy z drewna, MDF czy poliuretanu są kosztowne, ale są też ekonomiczne rozwiązania. Pomyśl nad styropianowymi listwami ozdobnymi, przy czym odradzam te polistyrenowe ekspandowane, mimo że są najtańsze – ich jakość i wygląd pozostawia wiele do życzenia. Postawiłabym natomiast na styrodur XPS (polistyren ekstrudowany), szczególnie w miejscach, w których jest małe prawdopodobieństwo uszkodzenia – jest to rozwiązanie ekonomiczne, ale jednocześnie dobrze wyglądające.:)
Kalina
lubię paryską odmianę stylu francuskiego, bo jest elegancka ale ma w sobie luz
Perler Design
to możemy przybić sobie piątkę! 🙂
patrycja
wracam tu co jkaiś czas do Ciebie na blog. Nic się nie starzeje. cudowne miejsce.
Perler Design
Dzięki Patrycjo, ogromnie mi miło 🙂
Wiola
myslalam ze nigdy nie zmienie zdania ale teraz to moj ulubiony styl. kiedys tylko skandynawski z rustykalnym ale juz mi sie przejadly.
Perler Design
Cześć Wiola,
tak sobie myślę, że to naturalne, że zmienia się nam gust. Gdyby było inaczej, wciąż tkwilibyśmy w reliktach przeszłości. Ja też przechodziłam wiele przemian, co z resztą widać po ewolucji tego bloga 😉
ULCIA
Uwielbiam wnętrza inspirowane Francją 🙂
Perler Design
Ja również! 🙂