Wyszukiwarka

  /  Style wnętrz   /  Styl francuski we wnętrzach
Salon paryski blog o wnętrzach

Styl francuski we wnętrzach

Paryski salon ze sztukaterią

https://pl.pinterest.com/

Styl francuski w najbardziej zaktualizowanej formie łączy dwa skrajnie różne światy – elegancki, wysublimowany, z lekkim, współczesnym i niezobowiązującym. Efektem zestawienia tych dwóch ekstremów jest wnętrze nieoczywiste, awangardowe, ale wciąż wysmakowane.

Subiektywnym okiem

Naprawdę lubię wnętrza w stylu francuskim, ale tylko w nowoczesnym wydaniu. Chyba ze względu na ich nietypowe stylistyczne zestawienia. Przypominają mi tym samym „charakterologicznie” wnętrza w stylu eklektycznym, które tak bardzo sobie upodobałam. Istnieje między nimi jednak kluczowa różnica. O ile w eklektyzmie panuje zupełna swoboda w doborze bazowej estetyki, o tyle w paryskim wnętrzu fundament zawsze jest ten sam.

Jakie są znaki rozpoznawcze stylu francuskiego?

Dekoracje styl francuski

Z pewnością duża, otwarta przestrzeń, sztukaterie i dość monochromatyczna paleta barw.

Wysokie sufity oraz duży i otwarty układ pomieszczeń to architektoniczna spuścizna po ubiegłych stuleciach. Listwy dekoracyjne, zdobione drzwi i okna z XVII, XVIII i XIX wieku plus wcześniej wspomniane rozplanowanie wnętrz nadaje mieszkaniom charakteru i elegancji. To wszystko okraszone bielą, szarościami i złamanymi beżami to właśnie fundament stylu znad Sekwany. Kolor występuje tu raczej w roli niewielkiej plamy na szarym płótnie.

Styl francuski w mieszkaniu

Trampki do garnituru

A teraz czas na to drugie, bardziej świeże i szalone oblicze francuskiego stylu. To właśnie tutaj wkracza zabawa estetykami z różnych okresów i miejsc na mapie, czyli eklektyzm pod kontrolą. Na pierwszy plan tego niezwykle wysublimowanego  tła, mogą wysuwać się modernistyczne meble zestawione z antykami, elementami vintage oraz sztuką. Nie ma tu jednak narzuconych proporcji czy estetyk, które muszą lub absolutnie nie mogą wystąpić. W związku z tym dobór mebli oraz materiałów jest zróżnicowany i zależy wyłącznie od wizji twórcy. Ważne jest jedno, wnętrze powinno zaskakiwać, ale ze smakiem.

Meble na styl francuski Francuski styl mieszkania Francuski styl wnętrz z kominkiem Elegancki francuski vintyge salon Złoto biała lampa Modernistyczno francuski salon

Wszechobecny artyzm i rękodzieło

Francuski styl w sztuce

Francja z Paryżem na czele, to prekursorzy nowych trendów oraz kolebka sztuki. Nic więc dziwnego, że to właśnie sztuka odgrywa tak istotną rolę w mieszkaniach w stylu francuskim. Podłogi i ściany prócz licznych elementów dekoracyjnych prezentują dzieła współczesnych oraz historycznych malarzy i rzeźbiarzy. Nie brakuje tu również dzieł literackich, które prócz oczywistej funkcji pełnią również inne role. Bywa, że służą jako siedzisko,  schodek czy podpórka pod lampę.  Niezwykle często niedbale rzucone na stolik czy szezlong stanowią po prostu element dekoracyjny

Książki przy oknie Obrazy i rzeźby w salonie Styl francuski wnętrza Sztuka w paryskim apartamencie

 Tyle nawiązań do innych estetyk

Pomimo bardzo nowoczesnych mebli i materiałów oraz monochromatycznej palety barw, francuski salon nie może zostać zaklasyfikowany jako modernistyczny. Wynika to z faktu, że każdy element wyposażenia wnętrz znajduje się w otoczeniu niezwykle dekoracyjnych listew i  gzymsów. Sztukaterie czy stolarka okienna i drzwiowa skutecznie przywołują na myśl zamierzchłe czasy, które opiewały w luksus i fikuśne formy. Nie można również jednoznacznie stwierdzić, że salon francuski, to salon eklektyczny i na odwrót. O ile w stylu eklektycznym można pozwolić sobie na pełną dowolność w doborze bazowych nurtów, o tyle francuski styl wnętrz wymaga odpowiedniego tła i zachowania poczucia miejskiego szyku.

W tym zestawieniu nie może zabraknąć francuskich kuchni

Styl francuski meble Meble kuchenne styl francuski Nowoczesna francuska kuchnia Jadalnia Francuski kran i zlew Francuska kuchnia modernistyczna Styl francuski w mieszkaniu Elegancki okap Wyspa kuchenna

Nonszalancki elegant

Styl francuski to luz i elegancja w jednym. To nietypowe połączenie sztukaterii, subtelnej kolorystyki i stylizowanych mebli z nowoczesnymi formami daje naprawdę niesamowity efekt. Nurt ten wymaga jednak dużego zmysłu aranżacyjnego, który pozwala w niezwykle subtelny sposób połączyć dwa odległe światy, bez przekraczania granicy kiczu czy niedopasowania.

Comments

 • Magda

  Przepiękna jest ta biało złota lampa w kształcie rogala na 4 zdjęciu. Ktoś wie gdzie mogłabym taką dostać?

  9 października 2017
  reply
 • Tobi

  Styl francuski jest moim ulubionym, a niestety mieszkam w bloku z płyty 🙁

  16 grudnia 2020
  reply
 • Pricebye

  Dyskretny i bardzo wyrafinowany

  20 lipca 2021
  reply
 • MALINA

  czy we wnetrzach w stylu paryskim muszą byc sztukaterie? to duży wydatek, a nie mam ich w nowo kupionym mieszkaniu.

  27 lipca 2021
  reply
 • Kalina

  lubię paryską odmianę stylu francuskiego, bo jest elegancka ale ma w sobie luz

  19 sierpnia 2021
  reply
 • patrycja

  wracam tu co jkaiś czas do Ciebie na blog. Nic się nie starzeje. cudowne miejsce.

  11 września 2021
  reply
 • Wiola

  myslalam ze nigdy nie zmienie zdania ale teraz to moj ulubiony styl. kiedys tylko skandynawski z rustykalnym ale juz mi sie przejadly.

  22 września 2021
  reply
 • ULCIA

  Uwielbiam wnętrza inspirowane Francją 🙂

  5 lipca 2023
  reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X