Reliefy / Płaskorzeźby
Wyświetlanie wszystkich wyników: 3
-
Okrągły obraz 3D, relief w owalnym obramowaniu beżowo-szary ø80cm
2 560,00 zł – 3 100,00 zł
Relief, czyli obraz 3D do salonu, sypialni czy przedpokoju
Relief, to po prostu rzeźbiarska, trójwymiarowa kompozycja - najczęściej zawieszana na ścianie. Tematyką takich wypukłych obrazów może być absolutnie wszystko – od postaci, poprzez martwą naturę, na figurach geometrycznych kończąc. W przeszłości płaskorzeźby wykonywane były na drewnianej, kamiennej lub metalowej płycie. Powstawały poprzez rzeźbienie, odlewanie, kucie czy chemiczną obróbkę (chemigrafię). Dziś z reguły wykorzystuje się już nieco inne, bardziej innowacyjne rozwiązania.
Współczesne obrazy trójwymiarowe, nazywane także rzeźbami reliefowymi, mogą być wykonywane z kartonu, mas papierowych, filcu, płyty pilśniowej czy też MDF (tak jak ma to miejsce w przypadku reliefów dostępnych na stronie). Płaskorzeźby w zaktualizowanej formie (np. obrazy z drewna 3D) najczęściej wycinana się metodą laserową lub konstruuje z pojedynczych elementów. Takie przestrzenne dzieła sztuki mogą być pokrywane farbami, masami strukturalnymi, żywicą akrylową, gipsem, itd. Współczesne reliefy balansują więc na granicy tradycyjnego rzemiosła i nowych technik tworzenia oraz wykańczania dzieła.
Reliefy konstruktywistyczne
Prace, które znaleźć można w tej kategorii, to przede wszystkim reliefy konstruktywistyczne. Projekty wpisujące się w ten nurt są rodzajem trójwymiarowej abstrakcji geometrycznej. To kompozycje składające się ze zwielokrotnionych figur geometrycznych i ich deformacji. Ich celem jest częstokroć ujęcia przestrzeni na trójwymiarowym obrazie, stworzenie iluzji ruchu lub nadanie dynamizmu pracy (cienie rzucane przez wypukłe elementy, wzmacniają dynamikę dzieła).
Jednym z najpopularniejszych polskich twórców przestrzennych obrazów konstruktywistycznych był Henryk Stażewski (1894- 1988 r.). Na początku jego eksperymentów z tą materią dominowały reliefy nawiązujące do organicznych form, ale z czasem poddane zostały geometryzacji i optycznej wibracji. Ten autor licznych obrazów 3D, był jednocześnie współtwórcą nurtu abstrakcji geometrycznej (kierunku rozwijającego się w latach 60., 70. oraz 80.). Konstruując dynamiczne, trójwymiarowe struktury skupiał się nie tylko na kształtach (kwadratach, trójkątach, trapezach czy innych wielobokach), ale również na kolorze.
Jego prace stały się inspiracją dla współczesnych twórców trójwymiarowych, wypukłych obrazów. Wielu z nich także zapragnęła wyrażać się poprzez abstrakcję, podejmując próbę kreowania, a nie odtwarzania otaczającej nas rzeczywistości. Część spośród tychże artystów podejmuje temat geometrii (abstrakcja geometryczna), a inni zakłócają jej strukturę, wprowadzają organiczne kształty, odbierają kompozycji regularny rytm kompozycyjny (abstrakcja organiczna).
Trójwymiarowy obraz, czyli płaskorzeźba na ścianie
Na zgromadzonych w tej kategorii reliefach dostrzec można nie tylko figury geometryczne, ale również organiczne, płynące kształty – tak obecne w aktualnych trendach wnętrzarskich. Zróżnicowaniu podlega także kolorystyka – obrazy mogą przybierać odcień „zamszowej” czerni lub subtelnego taupe (beżu z szarością). Różnorodność objawia się również w formach - obok trójwymiarowych obrazów o prostokątnym kształcie, pojawia się także okrągły relief w owalnym obramowaniu. Prostokątne, wypukłe obrazy dostępne są w rozmiarze 100x67,8 cm, a okrągłe mają średnicę 80 cm.
Przeznaczenie reliefów
Reliefy dostępne w tej kategorii mogą posłużyć jako:
• obrazy 3D do salonu;
• obrazy 3D do sypialni;
• obrazy 3D do kuchni;
• obrazy 3D do przedpokoju;
• we wnętrzach o dużej wilgotności powietrza (np. w łazience) należy nałożyć dodatkową warstwę impregnatu.