Wyszukiwarka

  /  Style wnętrz   /  Styl glamour we wnętrzach
Styl glamour

Styl glamour we wnętrzach

Styl glamour, podobnie jak każdy inny nurt posiada kilka oblicz. Różne wizualne odmiany, często bardzo od siebie odległe, wydają się nie mieć ze sobą zbyt wiele wspólnego. Jeżeli jednak klasyfikuje się je jako jedną estetykę, muszą mieć jakieś cechy wspólne. To, co zdecydowanie łączy wszystkie warianty tego nurtu, to połyskujące powierzchnie, elegancja i kobiecość.

Czy jestem fanką tego stylu? Niekoniecznie. Nie wykluczam jednak czerpania pewnych elementów z tej estetyki, szczególnie ze współczesnego glamour. Lubię wplatać pozłacane i mosiężne elementy do wnętrz, ale zdecydowanie te w wersji ośniedziałej, z patyną, uszkodzonej, nieidealnej. Przepadam również za lampami zderzającymi ze sobą cechy art deco oraz modernizmu, które są przecież tak charakterystyczne dla tego stylu. Tak czy inaczej postaram się odciąć od osobistych odczuć na temat tego nurtu i skupić się na faktach z nim związanych. Dziś pochylę się nad czterema najbardziej charakterystycznymi wariacjami na temat stylu glamour: Old-World, Hollywood, Vintage i współczesnym.

Glamour definicja wnętrzaAranżacje wnętrz w stylu glamour

Old-World Glamour

Staromodny urok tego stylu związany jest z inspiracją barokowymi (rokokowymi), wiktoriańskimi i gotyckimi wnętrzami.  Ten nurt siłą rzeczy emanuje więc teatralnością i wyrafinowaniem. Taki efekt osiągany jest dzięki ogromnym, kryształowym żyrandolom, ciężkim  zasłonom od podłogi do sufitu oraz ciemnym, drewnianym meblom. Istotą w tym nurcie są także bogato zdobione tkaniny, skomplikowane wzory oraz obrazy w złotych ramach. Ilość dodatków i detali jest tu niemal nieograniczona.

Salon w stylu Old-World glamourŚciana ze starego lustra

Hollywoodzki Glamour

Ten styl zrodzony w 1930 roku, znany również pod nazwą Hollywood Regency,  został zdefiniowany przez przemysł filmowy. Charakteryzował domy największych sław lat 20-50-tych ubiegłego wieku. Apartamenty z okresu złotego wieku amerykańskiego przemysłu kinematograficznego opiewały w luksus, blichtr i połysk, które widoczny są również we współczesnych adaptacjach tego stylu.

Złote dodatki w stylu art decoStół ze złotymi nogami i kamiennym blatem

We wnętrzach w tej estetyce zderza się ze sobą czerń, biel oraz złoto przyprószone miękkimi tkaninami i dywanami ze zwierzęcej skóry. W tym estetycznym odłamie dominuje także klimatyczne światło. Nie może więc zabraknąć wielu jego źródeł, od mosiężnych kinkietów i kryształowych żyrandoli zaczynając, na pozłacanych reflektorach i świecznikach kończąc. Meble z tego okresu w ogromnej mierze bazują na art deco. W stylizacjach wykorzystuje się więc charakterystyczne dla tego okresu duże tafle luster w zdobionych ramach, luksusowe wykończenie, kosztowne materiały, geometryzację i wyraziste kształty.

Dodatki do domu w stylu glamourSalon glamour

Złote dekoracje do domu

Vintage Glamour

Ten styl jest nieco bardziej rock’n’rollowy i zdecydowanie mniej pompatyczny w stosunku do wcześniej opisanych estetyk. Czerpie inspiracje z lat 80. ubiegłego wieku oraz kultury disco tamtych czasów. W tym nurcie widać więc wyraźną zabawę kolorem –  żółcienie, niebieskości czy soczyste zielenie nie są mu obce. Meble w stylu vintage zestawione są tu z połyskującym, eleganckim wyposażeniem wnętrz nawiązującym do art deco. Dzięki takiemu zderzeniu otrzymujemy wnętrze lekkie, pogodne, z przymrużeniem oka, kojarzące się z cyganerią. Dywanik z owczej skóry, szklany stolik kawowy z metalowymi krawędziami, aksamitny fotel oraz drewniana komoda z charakterystycznymi nóżkami rozchodzącymi się na boki? Tak, to zdecydowanie opis pomieszczenie w tym stylu.

Vintage ze złotymi dodatkamiSofy w stylu glamour

Wystrój glamour

Współczesny Glamour

To zdecydowanie „najskromniejsza” wersja spośród wszystkich odłamów stylu glamour. Dominują tutaj czyste linie, minimalizm, ograniczona liczba dodatków i wzorów. Wyposażenie wnętrz pomimo wypolerowanej powierzchni, dalekie jest od kiczu czy przepychu. Kojarzy się raczej z elegancją, kobiecością i wyrafinowaniem. We wnętrzach w tym stylu dominuje chrom, szkło, biel, szarości, okazjonalnie pudrowe róże oraz fuksja. Nie brakuje tu również pozłacanych lamp, ozdób czy eleganckiej ceramiki, ale występują tu przede wszystkim w roli subtelnych dodatków, a nie elementów definiujących całą przestrzeń. Współczesny glamour, to również aksamitne tkaniny, marokańskie wzory, a nawet egzotyczne tapety. Ta estetyka czerpie po prostu inspiracje ze współczesnych trendów, bazując przy tym na klasycznej elegancji lat 30-tych ubiegłego wieku.

Nowoczesny styl glamour mieszkaniaStołki barowe złoto niebieskie

Biały salon w stylu glamour

Wnętrze w stylu glamour – co to znaczy?

To przepych i splendor, nieodparcie kojarzący się z elegancką damą. Miękkie tkaniny, takie jak futro czy aksamit oraz połyskujące materiały, do których należy chrom, złoto czy mosiądz natychmiast przywodzą na myśl kobiecą enklawę. Kryształy, świece oraz miękkie światło jedynie potęgują te odczucia. Obstaję jednak przy swoim. Ten styl w czystej postaci, to nie moja bajka. Brakuje mi w nim szorstkości i męskiego pierwiastka. Muszę jednak przyznać, że ma w sobie przytulność i oryginalność, które bardzo cenię. Ponieważ jestem fanką stylu eklektycznego, staram się wyciągać z różnych estetyk to, co z mojej perspektywy najlepsze. Nie inaczej będzie w tym przypadku. Z pewnością sięgnę po różne elementy tego nurtu w przyszłych projektach.

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

  • Adamek

    Glamour=elegancja

    10 kwietnia 2018
    reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X