Wyszukiwarka

  /  Style wnętrz   /  Cechy wnętrz w stylu rustykalnym
Styl rustykalny

Cechy wnętrz w stylu rustykalnym

Styl rustykalny, to lite drewno wylewające się z każdego zakamarka domu. Wyposażenie wnętrz, dodatki, ale także, a może przede wszystkim elementy konstrukcyjne i bazowe są niezwykle często wykonane właśnie z tego materiału. Drewniane belki stropowe, ściany, balustrady, podłoga a nawet sufity wyłożone deskami są więc mile widzianymi gośćmi w rustykalnych wnętrzach.

Salon w stylu rustykalnym

Ale hola, hola. To nie mógłby być mój wpis, gdybym nie przyhamowała odrobinę z opisem i charakterystyką stylu, do momentu przybliżenia jego krótkiej historii.

Tym razem o dziejach mebli w stylu wiejskim

Rustykalne meblarstwo rozwinęło się w połowie XIX wieku i było silnie skorelowane z trudnymi czasami panującymi w Ameryce Północnej, w późniejszym okresie także z Wielkim Kryzysem. Brak funduszy zmusił lokalnych wyrobników do tworzenia wyposażenia bazującego na naturalnych, pozyskanych z lasu materiałach. Ponieważ każdy twórca odznaczał się inną wizją, osobowością czy umiejętnościami, meble w tym stylu przybierały różne formy, od tych bardzo prymitywnych do starannie wykończonych. Istotą była jednak prostota i materiał z jakiego zostały wykonane – gałęzie oraz lokalne drewno. Wykorzystywano wiele jego różnych gatunków, w tym wierzbę, orzesznika oraz cedr atlaski. W późniejszym okresie w Europie stosowano natomiast drewno sosny oraz dębu. Najczęściej tworzonymi meblami w tym nurcie były krzesła, stoły, biurka, fotele, komody, kołyski, wieszaki, zegary, lustra, łóżka oraz lampy. Mam wrażenie, że niewiele się w tej materii zmieniło. Zauważyłam jednak, że do tej długiej listy można aktualnie dopisać dekoracje w stylu rustykalnym. Są one niezwykle dizajnerskimi elementami wyposażenia współczesnych wnętrz, o czym w późniejszej części wpisu.

Czym charakteryzują się wnętrza urządzone w nurcie rustykalnym?

Ta estetyka nieodłącznie kojarzy mi się z górską, drewnianą chatką pełną sielskich wibracji i ciepła ognia pulsującego z kominka. Ten niezwykle przytulny efekt uzyskujemy dzięki kilku składnikom: kolorom, materiałom, prostym formom oraz rękodzielnictwie.

Barwy

Mieszkania czy domy zaaranżowane w tym stylu są stosunkowo ciemne, ale jednocześnie niezwykle przytulne. Ten efekt uzyskujemy dzięki naturalnym kolorom drewna oraz subtelnej palecie dopełniającej. Barwy wykorzystywane w tej stylistyce kojarzą się z naturą. Warto więc skoncentrować się na ciepłych odcieniach beży, żółcieni, zieleni oraz brązów, w skrócie, na kolorach ziemi. Unikajmy raczej kontrastujących, bardzo wyrazistych czy bazowych barw. Mogą one przytłoczyć całą stylizację, zabierając jej jednocześnie sielankowy, wiejski klimat.

Kolory ziemi w stylu rustykalnym

Tkaniny, surowce i materiały

Przestrzeń zaaranżowana w tradycyjnym stylu rustykalnym nie lubi tworzyw sztucznych oraz zimnych, chromowanych i błyszczących płaszczyzn. Lubuje się natomiast we wcześniej wspomnianym drewnie, z licznymi śladami użytkowania, takimi jak wgniecenia, zadrapania czy opalania. Widoczne sęki, słoje czy nierówności również są mile widziane. Warto zachować naturalny koloryt drewna lub subtelnie przyciemnić go za pomocą bejcy. Kluczem jest jednak jego naturalny wygląd. Z kolei w przypadku ścian nie należy obawiać się przecierek, nierówności czy chropowatości. One także przywołują na myśl wiejską chatę wykańczaną latami przez jej właścicieli. W tym stylu niezwykle częstym elementem dekoracyjnym jest również kamień, cegła oraz glina. To one wizualnie urozmaicają wnętrze, dokładając mu kolejnych warstw i faktur.

Wystrój domu w stylu wiejskim

Tkaninami, których nie może zabraknąć we wnętrzach zaaranżowanych w tym nurcie są wełna, len oraz bawełna. Rzucona na łupkową podłogę zwierzęca skóra czy niesfornie ułożone na kanapie lniane poduszki nadają pomieszczeniom przytulności i podnoszą komfort podczas wypoczynku.

Len, wełna, baweła tkaniny

Prostota i forma

Elementy konstrukcyjne oraz meble, powinny być pozbawione fikuśnych kształtów i misternie tworzonych zdobień. Styl rustykalny to wiejski, bezpretensjonalny charakter, który kocha naturalność i prostotę. Odpadają w związku z tym gięte nóżki, rzeźbienia czy owalne kształty.

Dodatki  i dekoracje w stylu rustykalnym

Ponieważ ta estetyka jest zakorzeniona w wiejskiej sielance, warto aby elementy wnętrza wykonane były pracą własnych rąk.

Dekoracje wykonane ze starego drewna Dekoracje z gałęzi i drewna Własnoręcznie wykonane dekoracje rustykalne

Świetnie sprawdzą się również ozdoby, które stworzone zostały przez matkę naturę, takie jak poroże, gniazda ptaków czy wyrzucone przez rzekę patyki. Wszelakie dekoracje mogą być wykończone sznurem, metalowymi okuciami czy gałęziami znalezionymi w lesie.

Rustykalne dodatki do domu

W wiejskim domu nie powinno zabraknąć również wykonanych na szydełku serwet, makatek czy plecionych dywanów. Całości dopełnią lambrekiny w kwiatowe motywy oraz koronkowe detale widoczne na firanach oraz obrusach.

Makatka w stylu rustykalnym

Rustykalne elementy we współczesnych wnętrzach

Blat stołu zbudowany ze starych, podniszczonych dech w nowocześnie urządzonej jadalni? A może ciężkie belki stropowe w otoczeniu szkła, bieli i betonu? Nie bójmy się zestawiania rustykalnych elementów ze współczesnym wystrojem wnętrz. Dzięki takim połączeniom otrzymamy wyraziste, ale jednocześnie lekkie w odbiorze eklektyczne wnętrze.

Biała sypialnia Rustykalny stół w eklektycznym wnętrzu
Belki stropowe w angielskiej kuchni Stół kuchenny ze starego drewna
Współczesne wnętrze z rustykalnym stołem Rustykalne drzwi do sypialni
Głowa jelenia na kominku Kawałki pociętego drewna w nowoczesnym apartamencie
Biały salon z kominkiem i belkami z drewna Głowa jelenia w rustykalnym salonie

Dla osób, które jednak preferują tę estetykę w jej czystej, klasycznej postaci, postaram się w ramach podsumowania pokrótce odpowiedzieć na pytanie:

Jak urządzić dom w stylu rustykalnym

Zależy Ci na wiejskim charakterze wnętrza? Zadbaj o dużą ilość kamienia i litego drewna, proste w wykonaniu meble i dodatki, ręcznie stworzone dekoracje oraz o wszechobecne barwy ziemi. Nie zapomnij również o koronce, motywach kwiatowych i obrazach przedstawiających krajobrazy. Całość przyprósz polnymi kwiatami oraz główkami czosnku zawieszonymi na okapie w kuchni i v’la, mieszkanie w stylu rustykalnym gotowe!

Kuchnia z drewna Rustykalna kuchnia
Wyspa kuchenna Wyspa kuchenna w stylu rustykalnym
Salon w stylu rustykalnym Kamień na ścianie w salonie
Kominek wyłożony kamieniami Wysokie wnętrza z belkami z jasnego drewna
Łazienka w stylu rustykalnym Kamień i drewno w łazience

Subiektywnym okiem

Rustykalne meble i dodatki są dla mnie niezwykle urokliwe i charakterne. W mojej przestrzeni muszą jednak spełniać pewien warunek. Powinny znaleźć się w otoczeniu współczesnego lub skandynawskiego wyposażenia wnętrz. Dzięki takiemu zestawieniu stają się designerskimi detalami, które nie dominują, a jedynie dopełniają wnętrze. Nie widzę się w czysto rustykalnej przestrzeni, jest dla mnie zbyt ciężka. Jednak dzięki wcześniej wspomnianym pojedynczym okazom w tym stylu, przestrzeń nabiera pazura. Stare drewniane drzwi jako dekoracja ścienna, rustykalna drabina w roli wieszaka na ręczniki czy rama lustra zbudowana z podniszczonych i wypłowiałych od słońca dech? Jestem na tak!

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

 • Powermat

  Wspaniałe jest to, że do takiego wnętrza pasuje wiele dodatków hand made 🙂 można zatem stworzyć taki dom z duszą

  25 listopada 2020
  reply
 • Paweł

  Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.

  24 czerwca 2022
  reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X