Wyszukiwarka

  /  Porady   /  Jak dobrać wysokość stołu do jadalni – praktyczne wskazówki
Jak dobrać wysokość stołu do krzeseł

Jak dobrać wysokość stołu do jadalni – praktyczne wskazówki

Zasiadłam ostatnio przy „tymczasowym” stole przyjaciół i zdałam sobie sprawę, że jest mi jakoś średnio wygodnie. Blat jak nigdy sięgał mi do połowy brzucha, a mąż nie był w stanie założyć pod nim nogi na nogę. Dwie najbardziej prawdopodobne możliwości jakie przyszły mi wtedy do głowy, to albo zbyt wysokie krzesła w stosunku do wysokości stołu, albo po prostu zbyt niski stół. Zamiast zastanawiać się co zaszło, najzwyczajniej w świecie sięgnęłam po miarkę. W tym miejscu wszystkim tym, którzy pod skórą poczuli, że cholera, to trochę niegrzeczne… od razu wyjaśniam, że nie musiałam się krępować, bo z gospodarzami znamy się jak łyse konie i absolutnie na nikim nie zrobiło to większego wrażenia. Tym bardziej, że od samego początku podkreślali, że niebawem zamierzają wymienić odziedziczonego po dziadkach staruszka na nowszy model.

Co jednak wynikało z tych moich pomiarów? Krzesła mierzyły standardowe 50 cm wysokości, z kolei stół liczył sobie 72 cm wysokości – a to dolna granica optymalnej wysokości blatu. Podczas rozmowy wyszło, że to naprawdę stary, rodzinny egzemplarz, który dostosowany był do potrzeb osób o niższym wzroście. Przy okazji tego tematu doczytałam, że Polacy w ciągu 100 lat urośli o ponad 10 cm (!), a to siłą rzeczy musiało w jakiś sposób przełożyć się na zmianę wysokości tego mebla.

Dobra, czas na konkrety.

Wysokość stołu do jadalni – jak ją dobrać?

Aby dopasować wysokość stołu do naszych potrzeb, należy uwzględnić wzrost członków rodziny oraz wysokość krzeseł jadalnianych. Podczas dobierania siedzisk warto zwrócić również uwagę na grubość blatu oraz elementów pod stołem. Ich masywność naprawdę może wpłynąć na komfort siedzenia (a raczej jego brak)!

Jak dobrać wysokość stołu do wzrostu domowników?

Zdradziłam już, że 72 cm uznawane jest za dolną granicę wysokości stołu. Blat na tej wysokości może sprawdzić się w przypadku osób starszych lub niskiego wzrostu. Będzie okej również wtedy, gdy zdecydujemy się na wyjątkowo niskie krzesła z siedziskiem zawieszonym na wysokości 44-46 cm.

Na drugim krańcu tej skali mamy natomiast stół o wysokości 80 cm, który może być odpowiedni dla wyjątkowo wysokich osób, które dodatkowo zdecydowały się na krzesła z siedziskiem na wysokości minimum 50 cm.

Dwie skrajne wartości już mamy – jakie są więc te optymalne? Za wysokość „modelową” uznaje się 74-76 cm, a wszystkie wartości pomiędzy 72-80 cm powinny być wypadkową wcześniej wspomnianych czynników.

P.S. Zamawianie stołu z odległych krain bez zwrócenia uwagi na jego parametry, może skończyć się dużym rozczarowaniem. Dlaczego? Standardowe wysokości stołów różnią się między sobą w zależności od kraju pochodzenia, a to z kolei częstokroć uzależnione jest od wzrostu mieszkańców danego regionu. Dla przykładu Indonezyjczycy, Filipińczycy czy Wietnamczycy cechują się wyjątkowo niskim wzrostem, dlatego lokalne meble, nieprzygotowywane z myślą o eksporcie, będą średnio kilka cm niższe od tych pochodzących z Europy. Z odwrotną sytuacją możemy spotkać się w przypadku mebli z Holandii, Danii czy Norwegii, ponieważ w tych krajach średnia wzrostu jest naprawdę imponująca! Zachęcam więc do uważnego przyglądania się wszystkim parametrom podawanym przez producenta, ponieważ naprawdę mogą nie być dostosowane do naszych realiów.

A jak dobrać wysokość stołu do krzeseł lub odwrotnie – krzeseł do stołu?

W skrócie – jaka powinna być odległość dolnej i górnej części blatu od siedziska

Przestrzeń pomiędzy siedziskiem a dolną krawędzią stołu powinna wynosić minimum 12 cm, a optymalna wartość to 15 cm – przy czym im bardziej pniemy się ku wyższym wartościom, tym lepiej, bo więcej swobody pod stołem. Z kolei „idealna” odległość górnej części blatu od siedziska wynosić powinna 26 cm (minimum to 24 cm i maksimum 30 cm).

Jak dobrać wysokość stołu do krzeseł

Jeżeli więc przyjmujemy, że stół o wysokości 76 cm jest opcją najbardziej optymalną, to siedzisko krzesła powinno znajdować się na wysokości 50 cm (taka wysokość jest jednocześnie najbardziej powszechna).

Jaka wysokość stołu do krzeseł

P.S. Jeżeli w projekcie stołu pojawiają się masywne cokoły lub barierki boczne blisko krawędzi blatu, to warto rozważyć krzesła niższe od stołu o 28cm, a nie „modelowe” 26cm. Dzięki temu uda nie będą stykały się z elementami stołu, a założenie nogi na nogę nie będzie stanowiło problemu.

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

 • Domi

  cześć:) co zrobić jeżeli ja mam 153cm a mój mąż 190? ciężko jest dobrać wysokość stołu do naszej dwójki.

  30 lipca 2021
  reply
 • Marta Rogala

  dobrze, że coś mnie tknęło, żeby sprawdzić wysokość blatu pod spodem. Byłam o krok od zakupu za wysokiego stołu! Dziękuję

  29 maja 2022
  reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X