Wyszukiwarka

  /  Inspirujące wnętrza   /  Zmodernizowany edwardiański dom z zaokrąglonymi ścianami
Zmodernizowany edwardiański dom z zaokrąglonymi ścianami

Zmodernizowany edwardiański dom z zaokrąglonymi ścianami

Kiedy zobaczyłam zdjęcie fasady tego domu, od razu poczułam, że zapowiada się naprawdę nieźle. Później obejrzałam kuchnię i nie miałam już wątpliwości, że właśnie tę realizację muszę Wam pokazać.

Zaokrąglony dom z białej cegły

Biel i czerń, okazałe przeszklenia i te wszechobecne łuki! To naprawdę świeża, nieoczywista i naprawdę przemyślana realizacja, na którą długo czekałam. Czasami warto wyściubić nosa poza Europę i moje ukochane paryskie wnętrza. Nowojorski apartament Atheny Claderone był tego żywym dowodem – długo nie mogłam oderwać od niego oczu. Zresztą do dziś intensywnie śledzę poczynania tej projektantki.

Wracając jednak do dzisiejszej realizacji. Ten dom zlokalizowany w centrum Melbourne, to zmodernizowany edwardiański budynek z początku XX wieku. Architekci z Kennedy Nolan uwspółcześnili jego bryłę, dobudowując jednocześnie zupełnie nowy fragment. Obie części – starsza i ta nowo powstała, połączone zostały ze sobą za pomocą asymetrycznego, przeszklonego holu. Wspólnym mianownikiem jest również wewnętrzny dziedziniec z okrągłym basenem, który wizualnie spaja dwa budynki.

Hol z zaokrąglonymi ścianami o dużymi przeszkleniami
Dom z okrągłym basenem

Do teraz nie mogę się napatrzeć na zabawę w okręgi i prostokąty tej zamkniętej, niezadaszonej przestrzeni. Podoba mi się również fakt, że jest tak bardzo zintegrowana z wewnętrzną częścią domu. Zieleń i basen niemal wchodzą do pomieszczeń. To właśnie dziedziniec i ceglana fasada tej rezydencji zachęciła mnie do zajrzenia do środka.

Okrągły basen z zielonym dnem
Nowoczesny dom z cegły z okrągłymi oknami

Nowa część domu

Po przekroczeniu progu, nie zawiodłam się. Z uwagi na półokrągłą bryłę nowo powstałego budynku, w części dziennej pojawiają się oryginalne, zaokrąglone ściany. Oprócz tego nietypowego elementu architektonicznego, pomieszczenia wyróżniają się również ogromnymi przeszkleniami w czarnych, nieco industrialnych ramach. Ponieważ zabawa geometrią jest ewidentnym motywem przewodnim całej realizacji, w oknach jawią się okręgi, a w przejściach – łuki. Zadbano także o to, aby salonowe wyposażenie (narożnik, fotel oraz podwieszany kominek) również otrzymały płynne, miękkie kształty.

Salon z okrągłym oknem
Salon z kominkiem podwieszanym

Biało-czarna kuchnia połączona z jadalnią

W nowej części realizacji, prócz pokoju relaksu, ulokowano również kuchnię i jadalnię. To moja absolutnie ulubiona strefa domu. Jestem zauroczona dobrze wyważoną zabawą w kontrasty, ciekawymi formami i oczywiście przesuwną szklaną ścianą działową. Tutaj również nie mogło zabraknąć rozmaitych figur geometrycznych. Walce pojawiają się w roli okapów, filaru wyspy kuchennej czy nóg stołu. Z kolei kwadraty znaleźć można w industrialnych szprosach, a łuki w ramie okna.

Biało czarna kuchnia ze szklaną ścianą działową
Otwarta półka w kuchni
Okap kuchenny w kształcie tuby
Nowoczesna biała kuchnia z drewnianą zabudową i wyspą kuchenną
Drewniana zabudowa kuchenna
Okrągłe okno w kuchni

Łazienka z zaokrąglonymi ścianami

Do tego pomieszczenia, a jakże by inaczej, dostajemy się przez łukowate drzwi. Tutaj, podobnie jak w innych wnętrzach, pojawiają się zaokrąglone ściany. Ich naturalną kontynuacją jest z kolei okrągła wanna. Ta minimalistyczna, monochromatyczna przestrzeń ubarwiona została nieco zielonym widokiem zza okna.

Wejście do łazienki w kształcie łuku
Biała minimalistyczna łazienka
Łazienka z okrągłymi ścianami

Hol łączący część dzienną ze strefą nocą

Ostatnim pomieszczeniem części dziennej, które płynnie przechodzi w strefę prywatną właścicieli, jest długi, przeszklony korytarz ze stalowymi, zielonymi schodami. Nie ukrywam, że kojarzą mi się nieco szpitalnie, ale jednocześnie fajnie przełamują ten monochromatyczny obrazek. Ich barwa nie jest przypadkowa, bo wyraźnie nawiązuje do dna okrągłego basenu.

Nowoczesny dom z zielonymi schodami
Biała minimalistyczna łazienka

Po zielonych stopniach dostajemy się na piętro, w którym wygospodarowano miejsce na niewielką sypialnię (oczywiście z zaokrąglonymi ścianami) oraz strefę relaksu, która jest niejako jej przedłużeniem.

Okrągłe okno w domu
Sypialnia z okrągłym oknem i zaokrąglonymi ścianami
Sypialnia z zaokrągloną ścianą
Drewniana leżanka w domu

Historyczna część domu

W edwardiańskim budynku poddanym renowacji, widać wyraźny znak czasu. W odróżnieniu do zupełnie nowego segmentu, tutaj pojawia się klasyczny kominek i odrestaurowane sztukaterie. Nie zdradzono jednak zbyt wiele z tej prywatnej strefy domowników – jedynie fragment pokoju relaksu.

Salon z widokiem na basen
Salon ze sztuką
Salon z zielonym kominkiem

Realizacja i zdjęcia: Kennedy Nolan, fotograf :Derek Swalwell

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

  • Clemens

    nesamowity dom. Kawał dobrej architektury i wręcz.. sztuki.

    21 grudnia 2021
    reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X