Wyszukiwarka

  /  Designerskie meble   /  Designerskie stoliki kawowe i pomocnicze – moje top 10
Designerskie stoliki kawowe

Designerskie stoliki kawowe i pomocnicze – moje top 10

Naprawdę sporo czasu upłynęło, zanim uświadomiłam sobie, że od ostrych kantów wolę obłości. Nie dziwi więc fakt, że moja subiektywna lista 10 najciekawszych designerskich stolików kawowych składa się przede wszystkim z „miękkich”, opływowych kształtów. Jeżeli Wy również jesteście ich fanami, a dodatkowo cenicie rzemieślniczy charakter mebli, poniższe propozycje mogą przypaść Wam do gustu.

Designerski stolik kawowy z fibrobetonu

Willy projektu Leann Ford dla marki Crate and Barrel

Betonowy stolik kawowy

Jedną z najbardziej cenionych przeze mnie współczesnych projektantek wnętrz jest amerykanka – Leann Ford. Kiedy przeczytałam, że przy współpracy z marką Crate and Barrel planuje stworzyć autorską kolekcję mebli, czułam, że to będzie coś! No i nie zawiodłam się. Jej projekty są pełne moich ukochanych obłości, ciekawych materiałów oraz bieli i czerni. Spokojnie widziałabym u siebie z 80% designerskich mebli jej autorstwa. Na tej liście znalazł się m.in. okrągły stolik pomocniczy ze stożkową nóżką, który wykonany został z fiberbetonu. Cóż to za tajemniczo brzmiący surowiec? W jego składzie, prócz cementu i kruszywa, znajdziemy krótkie włókna wzmacniające całą konstrukcję. Dzięki temu dodatkowi nie musimy obawiać się charakterystycznych dla betonu uszczerbień.

Jednak nie kształt czy materiał w tym projekcie jest dla mnie najważniejszy. Tym, co naprawdę w nim cenię, jest jego faktura i niepowtarzalność. Wszystkie egzemplarze różnią się między sobą wklęśnięciami, wypukłościami i plamkami, czego efektem są unikalne przedmioty z charakterem.

Willy’ego potraktować można zarówno jako stolik kawowy, jak i tzw. pomocnik, który postawić można tuż koło fotela czy huśtawki do wnętrz.

Wymiary: szerokość 42 cm; wysokość 56 cm

Designerskie stoliki kawowe i pomocnicze z jesmonitu

Seria Pilotis projektu Małgorzaty Bany

Malgorzata Bany stoliki kawowe

Źródło: malgorzatabany.com

Małgorzata Bany to londyńska artystka, której projekty balansują na granicy sztuki i designu. Pewnie dlatego tak bardzo spodobały mi się jej ręcznie robione, designerskie stoliki kawowe z serii Pilotis. Podobnie jak propozycje od Leann Ford, one również charakteryzują się obłymi kształtami i unikalnością. Każdy stolik konstruowany jest na bazie jednorazowej formy, dzięki czemu mamy pewność, że będzie absolutnie niepowtarzalny.

Nietypowy dla branży wyposażenia wnętrz jest jednak nie tylko sposób formowania mebla, ale i wykorzystywany do jego produkcji surowiec. Jesmonit, bo o nim mowa, to materiał kompozytowy składający się z gipsu zatopionego w żywicy akrylowej. Przypomina mi nieco beton, który może przybierać zarówno matowe, jak i satynowe wykończenie. Ten surowiec w połączeniu z intrygującymi kształtami, to dla mnie prawdziwa bomba!

Wymiary stolików pomocniczych: szerokość 35 cm; wysokość 46 cm

Wymiary stolika kawowego: szerokość/średnica 140 cm; wysokość 40 cm

Designerski stolik kawowy z drewna

Rodan od Pinch (Russell Pinch i Oona Bannon)

Dla londyńskiego małżeństwa designerów – Russella Pinch i Oony Bannon, prostota i dbałość o szczegóły są kluczem do udanego projektu. Stolik Rodan jest ucieleśnieniem tej filozofii. Ten czarny egzemplarz składa się z solidnej, toczonej nogi, na której spoczywa okrągły blat z wystającymi krawędziami. Inspiracją do wykończenie tego okrągłego stolika kawowego z drewna było pudełko Shaker. To właśnie w nim dostrzec można charakterystyczne poziome detale, które „przeniesione” zostały na brzegu stołu Rodan.

Wymiary: szerokość 87,6 cm; wysokość 33 cm

Designerski stolik kawowy ze szkła i ceramiki

Stitch autorstwa Eny Lee Parker

Stolik kawowy z ceramiki Stitch

Dla amerykańskiej projektantki mebli Eny Lee Parker głównym surowcem jest glina. To właśnie z niej powstała podstawa tego designerskiego stolika kawowego. Cztery połączone ze sobą ceramiczne nogi przybrały kształt szwu, stąd też nazwa tego projektu. Stitch uwieńczony został szklanym, okrągłym blatem, dzięki któremu projekt wygląda naprawdę lekko.

Ten egzemplarz podoba mi się jednak nie tylko z uwagi na wykorzystane materiały, ale i rzeźbiarskość. Podobnie jak Pilotis zaciera granice pomiędzy sztuką a designem.

Wymiary: szerokość 76,2 cm; wysokość 40,6 cm

Designerskie stoliki kawowe z marmuru

Portal Coffee Table od Apparatus

Źródło: apparatusstudio.com

Na te dwa zestawiane ze sobą egzemplarze po raz pierwszy trafiłam oglądając nowojorskie mieszkanie Atheny Calderone. Zakochałam się natychmiast w masywności i nietypowym, geometrycznym kształcie tych designerskich stolików kawowych. Trójkątne blaty z jednej strony spoczywają na walcowatej nodze, z drugiej na prostopadłościanie. Całość naprawdę wygląda jak „małe” dzieło sztuki.

Za projekt tych marmurowych stolików odpowiada nowojorski duet – Gabriel Hendifar i Jeremy Anderson, którzy od 2012 współtworzą Apparatus Studio. W ich portfolio znaleźć można jednak nie tylko ławy czy stoliki pomocnicze, ale i oświetlenie (w tym designerskie lampy wiszące, dla których straciłam głowę).

Wymiary niższego stolika: wysokość 30,48 cm; szerokość najdłuższego boku 140 cm, głębokość 69,2 cm

Wymiary wyższego stolika: wysokość 40,65 cm; szerokość najdłuższego boku 140 cm, głębokość 69,2 cm

Designerski stolik pomocniczy z litego jesionu

Insert od ferm LIVING

Źródło: fermliving.com

To kolejny projekt na mojej liście o rzeźbiarskim charakterze i „miękkich” kształtach. Jego podstawę stanowi cylindryczna noga, która poprzez geometryczną spoinę łączy się z owalnym, niemal lewitującym blatem. Całość wykonana z bejcowanego na czarno jesionu ma naprawdę ciekawą teksturę i głęboki kolor.

Ten boczny stolik to projekt duńskiej firmy ferm LIVING, która słynie z minimalistycznych form, wyrazistych tekstur i funkcjonalnych rozwiązań. Założycielką marki jest Trine Andersen, która swoją przygodę z designem zaczęła od tapet. Po bardzo dobrze przyjętej premierze jednej z nich, wszystko potoczyło się naprawdę szybko. Aktualnie ferm LIVING ma w swojej ofercie designerskie fotele, kanapy, szafki, oświetlenie, a nawet wyposażenie dziecięcych pokoi.

Wymiary stolika: wysokość 50 cm; szerokość  49 cm, głębokość 34 cm

Designerskie stoliki kawowe ze szkła

Kolekcja Fifty od NEO/CRAFT

Stolik szklany Fifty
Designerski stolik szklany biały

NEO/CRAFT to marka założona przez berlińskiego projektanta Sebastiana Scherera. Pierwsze meble jego autorstwa zaczęły zdobywać nagrody w 2009 roku, jednak jego kariera ruszyła z kopyta dopiero po wizycie na targach IMM Cologne w 2015. Jego projekty przypadły do gustu nie tylko odwiedzającym wystawę, ale i mnie – i to do tego stopnia, że nie mogłam zdecydować się na konkretny egzemplarz z serii Fifty. Spodobały mi się zarówno okrągłe, jak i jajowate blaty – te w bieli i te w czerni.

We wszystkich tych designerskich stolikach kawowych najciekawszy jest jednak fakt, że można z nich stworzyć rozmaite kombinacje. Półkole ze szkła czy marmuru połączyć można z drugą połówką „jabłka” lub z przeciętą na pół elipsą. Decydując się na stoliki Fifty, można więc naprawdę pobawić się kształtami, kolorami i materiałami.

Wymiary okrągłego stolika: wysokość 35 cm; szerokość: 30cm; głębokość 35 cm

Wymiary podłużnego stolika: wysokość 35 cm; szerokość: 70 cm; głębokość 35 cm

Designerski stolik kawowy z czarnej stali

No.15 projektu J.M. Szymanski

Stalowy designerski stolik kawowy Szymański

Źródło: www.jmszymanski.com

To drugi egzemplarz na mojej liście, za którym stoją polsko brzmiące personalia. Co prawda J.M. Szymański od wczesnych lat swojego życia zamieszkiwał w innych częściach świata (w Nepalu, Hiszpanii, Nowym Jorku), ale z dużym prawdopodobieństwem w jego żyłach płynie polska krew. Nie żeby miało to jakieś większe znaczenie w kontekście mojej listy, ale zawsze cieszy mnie, kiedy nazwiska naszych rodaków pojawiają się na arenie międzynarodowej.

Dlaczego zwróciłam uwagę na realizacje Jake’a? Ponieważ jego meble tworzone i wykańczane są ręcznie, co z kolei sprawia, że każdy egzemplarz jest w pełni unikalny. Dotyczy to również stolika kawowego No. 15 inspirowanego pracami Noguchi. Widać na nim wyraźne rysy, przejścia kolorystyczne i nierówną fakturę. Piękny, płynący projekt o organicznym kształcie, którego stalowa powierzchnia wykończona została olejem i woskiem.

Wymiary: wysokość 36 cm; szerokość: 52 cm; głębokość 13 cm

Designerski stolik kawowy z bielonego buku

Beech Column od MSJ Studio

Stolik kawowy design

Źródło: www.1stdibs.com

Ojcem tego bukowego cudeńka jest Michael Smith-Jones, czyli założyciel studia projektowego z siedzibą w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Naprawdę nie mogę napatrzeć się na płynące linie i nieoczywiste kształty tego egzemplarza. Jego trzy kolumnowate nogi zestawione z jedną w kształcie półkola, tworzą ciekawe, geometryczne rysunki. Dzięki nim ten designerski stolik kawowy prezentuje się zupełnie inaczej z różnych perspektyw. Piękna jest jednak nie tylko forma tego mebla, ale i kolor oraz faktura. Na bielonym drewnie bukowym dostrzec można wyraźne usłojenie, wyczuwalne również pod palcami.

Wymiary: wysokość 30,48 cm; szerokość: 101,6 cm

Designerski stolik kawowy z dębu i trzciny

529 Rio projektu Charlotte Perriand dla marki Cassina

Designerski stolik kawowy Rio

Źródło: www.cassina.com

Nie byłabym sobą, gdyby na mojej liście zabrakło mebla z ubiegłego wieku. Mowa o modelu 529 Rio, który zaprojektowany został w 1962 roku przez francuską architektkę Charlotte Perriand. Po raz pierwszy stanął w domu Jacquesa Martina w Rio, a kolejny model wylądował w ambasadzie japońskiej w Paryżu. Może kiedyś zawita i u mnie? Istnieje na to duża szansa, bo ten projekt mówi do mnie wyjątkowo głośno.

Ten designerski stolik kawowy z naturalnego dębu składa się z sześciu segmentów wyciętych z koła. Jego zewnętrzna krawędź wykończona została litym drewnem, a centralna część wykonana została z trzciny.

Wymiary: 140/127 x 33,1 cm

Designerskie stoliki kawowe od Perler Design

Katarzyna Szyc blogererka wnętrzarska

Comments

 • ANna K.

  Ten ostatni stolik❤️

  9 listopada 2020
  reply
 • Dori

  TWOje stoliki są równie piękne! WOW

  26 lipca 2021
  reply
 • Agat.ta

  co jest twoim zdaniem lepsze, stolik z drewna czy z kamienia? nie moge sie zdecydowac…

  13 sierpnia 2021
  reply
 • Iwona

  Najbardziej podobają mi się stoliki z zaokrąglonymi kształtami, mam już kanapę wymienioną, teraz czas na taki stolik

  1 stycznia 2022
  reply
 • Olgigi

  Cześć Kasiu 🙂 możesz podpowiedzieć jaki rozmiar stolika dopasować do kanapy 180cm?

  1 stycznia 2022
  reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X