Wyszukiwarka

  /  Porady   /  Jak optycznie powiększyć przestrzeń – rola lustra
Optyczne powiększanie wnętrz lustro

Jak optycznie powiększyć przestrzeń – rola lustra

Moja „obsesja” dotycząca optycznego powiększania wnętrz, z pewnością wynika z faktu, że sama mieszkam na niespełna 30 metrach kwadratowych. W takim lokum każdy dodatkowy centymetr czy samo poczucie, że wizualnie się go dodało, pozytywnie wpływa na odbiór całości. Być może z poprzednich wpisów wiesz, że o ironio kocham otwartą przestrzeń i duże, przestronne mieszkania. Nic więc dziwnego, że kombinuję jak mogę, żeby za pomocą czarodziejskiej różdżki wydłużyć i poszerzyć kawalerkę, w której żyję.

Niezłe triki

Wpis o przeszklonych ścianach, które świetnie sprawdzają się na małym metrażu, już był. Dziś czas na lustra, które również są nieocenionym sprzymierzeńcem niewielkich mieszkań – dają bowiem poczucie głębi. Nikt nie powiedział jednak, że ich jedyną rolą jest dodawanie przestrzeni kilku dodatkowych centymetrów. Świetnie sprawdzają się również podczas kreacji trójwymiarowych dekoracji, które igrają z naszymi zmysłami i dodają wnętrzom dramatyzmu. (Wiem, wiem, podstawową funkcją lustra  jest możliwość zobaczenia własnego odbicia, ale kto zajmowałby się tak przyziemnymi tematami, przecież to blog o wnętrzach! :-))

Skupmy się jednak na optycznym powiększaniu mieszkania

Aby taki efekt osiągnąć, trzeba wiedzieć w jaki sposób ustawić taflę. Tutaj rodzi się wiele pomocniczych pytań – w jakim kształcie i jak duże powinno być lustro, pod jakim kątem i w jakim miejscu należy je umocować. Lepiej sprawdzi się to z ramą, fazowane czy zupełnie gładkie? Oprzeć je o ścianę czy może na niej zawiesić? W tym wpisie postaram się udzielić odpowiedzi na powyższe pytania. Pokażę Ci zarówno te standardowe rozwiązania, o których już być może wiesz i wykorzystujesz w praktyce oraz takie, które z pewnością zaklasyfikować można do tych oryginalnych. Szkoda, że te bardziej nietypowe patenty, rzadko goszczą w naszych mieszkaniach, bo dają niesamowite efekty. Zachęcam, żeby to zmienić. To co, zaczynamy lekcję o zasadach optyki?

Lustro w przedpokoju

Nie raz nie dwa z pewnością po przekroczeniu czyjegoś progu „zaatakowało” Cię lustro wiszące naprzeciwko drzwi wejściowych. Takie rozwiązanie niekoniecznie spełnia rolę mistyfikatora przestrzeni. Kiedy wchodząc widzimy swoje odbicie, od razu wiemy, że to próba nie do końca dobrze zaplanowanego oszustwa. Gdzie w takim razie umieścić lustro, aby namieszało w głowach Twoich gości? Jeżeli Twój przedpokój to długie, wąskie pomieszczenie zakończone nie drzwiami a ścianą, warto właśnie w tym miejscu ulokować gładką taflę i to na całej tej powierzchni. Unikamy tu ram, fazowania czy ustawiania lustra pod kątem. W tych okolicznościach najlepiej sprawdzi się tafla w wydaniu sauté, przyklejona do ściany, od podłogi do sufitu. Gwarantuję, że nie jeden z Twoich gości spróbuje przedostać się na drugą stronę zwierciadła.

Duże lustro przedpokój

Pinterest

Lustro na całą ścianę

Pinterest

Przedpokój z ogromnym lustrem

Zdjęcie – Brown + Brown ArchitectsObejrzyj inne projekty

Podobny trik można zastosować w wąskim przedpokoju, z którego wyraźnie widać drzwi po lewej lub prawej stronie prowadzące do innego pomieszczenia. Warto umieścić taflę na przeciwległej ścianie. Po pierwsze poszerzamy korytarz, po drugie namnożymy pokoi. Dodatkowo osoba patrząca na wprost, nie będzie widziała swojego odbicia, więc może nie zorientować się, że to złudzenie optyczne. W tym wypadku polecam zastosować dwojaki typ zwierciadła. Zupełnie gładkie lub zamknięte w ramie przypominającej kształtem, wysokością oraz wykonaniem framugi drzwiowe. Pamiętaj, że w odbiciu lustrzanym niekoniecznie musi znaleźć się wejście do innego pomieszczenia. W takim układzie holu świetnie sprawdzi się również ulokowana na wprost tafli wnęka, roślina, rzeźba czy obraz. Dzięki ramie, widz będzie miał wrażenie, że patrzy na otwarty pokój, w głębi którego znajduje się jeden z wcześniej wymienionych elementów.

Lustro w ramie drzwi

Pinterest

Wąski korytarz z wnęką odbijającą się w zwierciadle

Pinterest

Dobrym pomysłem jest także nakierowanie lustra na duże, otwarte pomieszczenie. Może być to salon lub widok na schody, które prowadzą na kolejne piętro. Istotą jest tutaj ustawienie tafli w taki sposób, aby odbijała ciekawy fragment wnętrza.

Tafla odbijająca schody na piętro

http://www.domzpomyslem.pl

Lustro oparte o ścianę odbijające okno

Pinterest

Lustro przy wejściu do mieszkania

Pinterest

Jak optycznie powiększyć pokój?

To, co z pewnością sprawi, że dodasz uczucie głębi swojemu salonowi, to wstawienie lustra na szerokość drzwi dwuskrzydłowych, które zostanie uwieńczone ramą przypominającą futrynę. Dolną partię zwierciadła pozostawiamy bez obramowania,  całą kompozycję przyklejamy natomiast do ściany. Polecam również bardzo zbliżony do poprzedniego patent, tym razem jednak z szerokim i wysokim lustrem zamkniętym w standardowej ramie i ustawionym np. za kanapą, konsolą lub innym wyposażeniem wnętrz. Dzięki takiemu zabiegowi także otrzymamy bonus w postaci dwóch pomieszczeń. W tym przypadku zwierciadło może być oparte o ścianę, ponieważ odstający przy podłodze fragment będzie ukryty za innym meblem. W obu wariantach warto kierować się jednak wcześniej wspomnianymi zasadami, tzn. ulokowaniem lustra naprzeciwko ciekawego aranżacyjnie fragmentu pokoju oraz w takim miejscu, aby osoba wchodząca do pomieszczenia, nie widziała w nim od razu swojego odbicia.

Duże lustro w salonie

Pinterest

Gdzie powiesić lustro w salonie

Pinterest

Duże lustro za kanapą

Pinterest

Duże lustro za kanapą

Pinterest

Z takim trikiem spotkałam się kiedyś osobiście w jednej z wrocławskich knajp. Przechodząc obok, zauważyłam że dotychczas ignorowany przeze mnie ze względu na swój rozmiar lokal, nagle stał się jakiś przestronny. Zaciągnęłam do środka Michała i w poszukiwaniu miejsca do siedzenia, niemal odbiłam się głową od lustra. Naprawdę byłam pod ogromnym wrażeniem tego kuglarskiego zagospodarowania przestrzeni!

Lustro na całą ścianę w Cafe bistro bar le chef

http://architektura.muratorplus.pl

Ogromne lustro

http://architektura.muratorplus.pl

Wracając do mieszkań

Innym wartym rozważanie pomysłem jest zawieszenie lustra naprzeciwko okna, balkonu lub ściany z szyb, za którą widać ogród. Ten sposób nie tylko powiększy optycznie przestrzeń, ale również doświetli wnętrze oraz wpuści do niego naturę.

Piękna biała zdobiona rama lustra

https://pl.pinterest.com/

Lustro naprzeciwko drzwi do ogrodu

https://pl.pinterest.com/

Lustro naprzeciwko okna

https://pl.pinterest.com/

Duże lustra do pokoju odbijające ogród

https://pl.pinterest.com/

A co Ty na lustra wokół kolumny lub na ściance oddzielającej dwie strefy? To oryginalny i praktyczny sposób na wchłonięcie tychże elementów konstrukcyjnych w otaczającą przestrzeń.

Lustro w pokoju dziennym oddzielające kuchnię

https://dom.wp.pl/

Lustro na całą ścianę działową

https://pl.pinterest.com/

Lustro powiększające przestrzeń na kolumnach

https://pl.pinterest.com/

Dla odważnych

Jeszcze bardziej odjechanym pomysłem, jest zawieszenie lustra w przestrzeni na łańcuchu lub linie. Kręcące się w kółko zwierciadło będzie odbijało różne fragmenty wnętrza oraz doświetlało pomieszczenie. Bezwzględnie ten patent zaskoczy Twoich gości.

Okrągłe lustro zawieszone na łańcuchu

https://pl.pinterest.com/

Zdaję sobie sprawę, że duże lustra bez podziałów do tanich nie należą. Jedno jest jednak pewne, kilkanaście dodatkowych metrów lub ponadprogramowy pokój w rzeczywistości byłby zdecydowanie bardziej kosztowny. Jeżeli zdecydujesz się na duże lustro w mieszkaniu, pamiętaj o ulokowaniu go naprzeciwko okna lub atrakcyjnego wizualnie przedmiotu czy fragmentu mieszkania. Brzydki czy ładny, ujrzysz ten widok dwa razy. Unikaj także stawiania zwierciadła naprzeciwko miejsca wypoczynku. W innym wypadku będziesz miał/a poczucie, że wciąż ktoś Cię obserwuje, a to absolutnie nie sprzyja relaksowi. Nie polecam także umieszczania tafli naprzeciwko miejsca, w którym spożywasz posiłki, bo istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że wtedy zjesz więcej. W „towarzystwie” przecież zawsze mamy ogromny aptetyt.:-))

Comments

  • Ania

    Hej, nie uważasz że ta ostatnia propozycja jest zbyt ekstrawagancka?

    5 lutego 2018
    reply

Leave
a comment

You don't have permission to register
X