Designerskie stoły do jadalni – moje top 9
Był już ranking designerskich stolików kawowych, lamp, foteli i krzeseł, przyszedł więc czas na kolejną listę – 10 dizajnerskich stołów. Być może zauważyliście już, że ciągnie mnie w stronę mebli nawiązujących swoją formą do rzeźby i w przypadku tej listy nie będzie inaczej.
Wiem, że część spośród modeli z tego rankingu osiąga niebotyczne kwoty, ale pamiętajcie, że mogą być one dla Was inspiracją, punktem wyjścia. Może upatrzycie sobie faworyta, a później uda Wam się znaleźć stół w Waszym budżecie wykonany z tego samego surowca/o zbliżonym kształcie/o podobnym wykończeniu. To częsta strategia projektantów wnętrz!
P.S. Przed zakupem wybranego przez Was modelu stołu (niezależnie czy z mojej listy, czy spoza niej), polecam zajrzeć do artykułu Jak dobrać wysokość stołu do jadalni oraz jak dobrać rozmiar stołu do jadalni. Uwierzcie mi, że nawet najbardziej designerski egzemplarz niedobrany do rozmiaru i układu wnętrza oraz/lub do Waszego wzrostu szybko przestanie Was cieszyć.
1.
Okrągły stół RAKU-YAKI
Designerka: Emmanuelle Simon, projekt współczesny, Francja
O Emmanuelli wspominałam już wielokrotnie – na perlerowym blogu znajdziecie kilka realizacji jej autorstwa. Ta przezdolna projektantka designerskich mebli oraz wnętrz od dawna zachwyca mnie swoim oświetleniem, stolikami kawowymi, a także tytułowymi stołami do jadalni.
Z jej kolekcji najbardziej urzekł mnie model z ceramicznymi nóżkami wykonanymi techniką raku-yaki. Ten tradycyjny japoński proces „upiększania” glinianych wyrobów polega na wypalaniu ich w żywym ogniu (w niekontrolowanej temperaturze), a następnie wychładzaniu np. w wodzie, trawie czy w wiórach. Aby jednak osiągnąć efekt spękań widocznych na nogach tego stołu, ówcześnie pokrywa się ceramikę odpowiednim szkliwem (crackle), wypala w piecu, a dopiero później przechodzi do metody raku.
Wyjątkowość tego stołu nie kończy się jednak na ceramicznych elementach połączonych w jedną, cylindryczną nogę. Unikalny jest także okrągły blat wykonany z egzotycznego, poczernionego drewna Assamela (w Polsce znanego pod nazwą afromozja). Ten rzadki, afrykański surowiec zyskał na oryginalności dzięki fazowanym krawędziom oraz wycięciu, przez które przechodzi ceramiczna nóżka (wystająca ponad powierzchnię blatu).
Surowce, z jakich wykonany został stół:
Ceramiczne nóżki – wykonane japońską techniką raku-yaki, blat – poczernione drewno afromozji.
Wymiary okrągłego stołu :
Ø 160 x H 73 cm
Źródło: Emmanuelle Simon
2.
Vintygowy stół FORME LIBRE
Projektantka: Charlotte Perriand, rok 1938, Francja
To kolejny stół na mojej liście zaprojektowany przez kobietę (i ponownie Francuzkę) – niezwykle utalentowaną designerkę z ubiegłego wieku. Prace nad „En Forme Libre” z litego drewna dębu, Charlotte Perriand rozpoczęła w 1938 roku. Pierwotnie ten model przeznaczony był do jej własnego atelier w dzielnicy Montparnasse w centrum Paryża, ale dzięki współpracy z Galerie Steph Simon, weszły do produkcji pod koniec lat pięćdziesiątych. Z kolei od 2011 roku produkcja została wznowiona przez CASSINA (w nieco zmodyfikowanej formie, bo ze zmniejszoną średnicą nóg). Jeżeli kusi Was zakup tego stołu, warto zaznaczyć, że vintygowe modele z XX wieku są z reguły znacznie droższe od współczesnej wersji Forme Libre produkowanej przez CASSINĘ.
Dlaczego FORME LIBRE znalazło się na mojej liście? Ten dizajnerski stół wprost uwielbiam za jego miękkie, organiczne kształty i awangardową konstrukcję. Asymetryczny, zaokrąglony na krawędziach blat połączony z trzema nogami (w tym dwiema cylindrycznymi i jedną owalną) ma niesamowicie rzeźbiarką formę. To mebel stworzony dla osób poszukujących nietuzinkowego wyposażenia wnętrz o ponadczasowym designie, ale z nutką nostalgii.
A jak to jest z jego praktycznością? Dzięki zaokrąglonym krawędziom i obłym kształtom, ten stół sprawdzi się nie tylko w okazałych apartamentach, ale także w mniejszych przestrzeniach. Przy tym modelu może usiąść łącznie 8 osób, a dzięki „uszczupleniu” nóżek w wersji CASSINA, jest więcej miejsca pod stołem.
Materiał, z jakiego wykonany jest ten vintygowy stół:
Drewno
Wymiary asymetrycznego stołu (wznowionego modelu):
szer. 236 cm x gł. 107 cm x wys. 74 cm
Źródło zdjęcia: gazette-drouot.com
3.
Prostokątny stół LIBRARY TABLE PJ-020302
Projektant: Pierre Jeanneret, lata produkcji 1950-1959, dla miasta Chandigarh w Indiach
Jakoś tak się złożyło, że zarówno twórca tego stołu, jak i wyżej wspomniana Charlotte Perriand to dwie osobistości, które pracowały u boku Le Corbusiera. Nie wiem, czy to przypadek czy wpływ „mistrza”, ale meble obojga projektantów wprost uwielbiam – i nie mówię tu wyłącznie o stołach.
Akurat do tego rankingu wybrałam tekowy egzemplarz z okresu, kiedy Pierre Jeanneret żył i pracował w Indiach. Ten designerski stół ma co prawda prostą formę, ale jest tak hipnotyzująca, że nie mogę oderwać od niej oczu! Gruby blat z litego drewna wsparty na dwóch bocznych nogach w kształcie litery V wygląda solidnie, majestatycznie, a przy tym naprawdę oryginalnie. Pierre nasycał bowiem swoje projekty modernistyczną geometrią lat 50. XX w., ale zamykał ją w miękkich materiałach, takich jak egzotyczne drewno czy pleciony rattan.
Pierre Jeanneret przez pierwsze lata swojej pacy był przyćmiony przez swojego starszego o 9 lat kuzyna – niezwykłego wizjonera Le Corbusiera (Charlesa-Édouarda Jeannereta). Pracując u jego boku w Paryżu, w pewnym sensie „oddawał” własne projekty na jego konto. Po II wojnie światowej otrzymał jednak ogromną szansę na rozwinięcie skrzydeł i w 100% z niej skorzystał! Le Corbusier wraz z Pierrem wyruszyli do Chandigarh w Indiach, gdzie na ogromną skalę wspólnie tworzyli projekt urbanistyczny. Pewnie kojarzycie krzesła Office Cane oraz Student Chair (o których wspominam w artykule DESIGNERSKIE KRZESŁA DO JADALNI – MOJE TOP 12) – to one, podobnie jak stół PJ-020302, zaprojektowane zostały przez Pierra właśnie podczas tej wyprawy. Wykorzystywał do ich produkcji lokalnie dostępne materiały i techniki wykonania. Sam Corbusier porzucił projekt w „połowie drogi”, natomiast Jeanneret, jako główny architekt projektu, pozostał mu wierny przez 15 lat.
Materiał, z jakiego wykonany został ten designerski stół:
Lite drewno tekowe
Wymiary:
Wysokość: 75 cm, Długość: 246 cm, Głębokość: 124 cm;
Źródło zdjęcia: jeanneret-chandigarh.com
4.
Designerski stół drewniany KURO
Projektant: Lukas Cober – Studio Cober, projekt współczesny, Holandia
To kolejny stół na mojej liście, który cenię za rzeźbiarskość, kunszt i oryginalność. Ten designerski model wykonany został z litego, wypalanego drewna dębowego formowanego ręcznie. Organiczny kształt blatu płynnie przechodzący w dwie nogi w kształcie łuku, a także obecne na drewnie niuanse kolorystyczne (od ciemnego brązu po głęboką czerń), nadają mu unikalności i artystycznego sznytu. Całość podkręcona jest specyficznym sposobem wykończenia – drewno jest najpierw olejowane, później woskowane, a na końcu polerowane na delikatny satynowy połysk.
Stół „Kuro” to debiutancki mebel Lukasa Cobera – niemieckiego projektanta z pokolenia millenialsów. Ten model zapewnił Lukasowi dużą rozpoznawalność w świecie designu. Jego meble to wypadkowa talentu, pochodzenia (urodził się na styku Niemiec, Belgii i Holandii) oraz wykształcenia (studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Portugalii oraz w Holandii). W 2018 roku skupił się przede wszystkim na własnej twórczości, tworząc unikatowe meble dla swojej marki – Studia Cober.
Stół wykonany został z:
Litego dębu – palonego i woskowanego
Wymiary designerskiego stołu:
dł. 270 x szer. 100 x wys. 75 cm
Źródło zdjęcia: Lukas Cober
5.
Okrągły stół do jadalni KENNY
Twórcy: Egg Collective, projekt współczesny, Nowy Jork USA
Chyba nie zaskoczy Was fakt, że w tym stole najbardziej zachwyciła mnie jego podstawa. Trzy walcowate nogi połączone dwiema cylindrycznymi „szynami” to niby prosty koncept, a tak efektowny! Ten stół najbardziej lubię w wersji drewnianej, mniej przekonują mnie modele, w których podparcie wykonane zostało z metalu. Co do kształtu, to „Kenny” występuje zarówno z okrągłym blatem, jak i prostokątnym – i oba warianty uważam za równie udane.
Kto stoi za tym projektem? Stoły Kenny to dzieła firmy Egg Collective – nowojorskiego studia projektowego założonego w 2011 roku przez trzy zdolne kobiety: Stephanie Beamer, Hillary Petrie oraz Crystal Ellis. Każdy przedmiot z ich kolekcji wykonany jest ręcznie z naturalnych, pięknie starzejących się materiałów. Egg Collective, podobnie jak Perler Design, reprezentuje kilku współczesnych artystów, inicjując tym samym dialog pomiędzy sztuką użytkową a sztukami pięknymi.
W ofercie dostępne są różne rozmiary i kształty blatów
Materiał, z jakiego wykonany został stół Kenny:
Blat z litego drewna (do wyboru: orzech, orzech czerniony, dąb biały czerniony, dąb naturalny biały, klon bielony), z kolei nogi mogą być wykonane z drewna lub metalu (do wyboru: mosiądz satynowy, mosiądz czerniony, mosiądz polerowany, mosiądz antyczny, stal nierdzewna satynowa, stal nierdzewna czerniona, stal nierdzewna polerowana).
Źródło zdjęcia: Egg Collective
6.
Dębowy stół na wielu nogach WOOD I
Projekt: Atelier Tortil, mebel współczesny, Francja (Paryż)
Na ten designerski stół trafiłam w czasopiśmie Cote Paris i… zupełnie przepadłam. Gdybym miała wybrać tylko jeden egzemplarz z mojego rankingu, który wstawiłabym do siebie, to byłby właśnie ten model! Nie wiem, czy da się stworzyć coś piękniejszego. Gmatwanina nóg z litego dębu jest tak rzeźbiarska i oryginalna, że ciężko się jej oprzeć. Blat też jest niczego sobie – wykonany został ze szczotkowanego forniru dębowego pokrytego matowym lakierem z efektem patynowanego mosiądzu.
Za tym designerskim stołem do jadalni stoi kolejny Francuz – Jean Pierre Tortil, który deklaruje, że w swoich pracach zderza wielkomiejski świat z naturą. Doświadczenie Pierra jest tak duże i urozmaicone, że ciężko się dziwić, że tworzy tak wyjątkowe przedmioty – pełne niuansów i napiętych linii. Szkolił się u Michela Boyera, później dołączył do Andrée Putman, a w kolejnych latach projektował meble dla Christophe Delcourt w Paryżu czy firmy Casa w São Paulo.
Dizajnerski stół WOOD I wykonany został z:
Dębu naturalnego – nogi z litego drewna, blat fornirowany
Wymiary stołu:
dł. 260 x szer. 120 x wys. 75 cm
Źródło zdjęcia: Atelier Tortil
7.
Asymetryczny stół na 4 nogach ROUGH
Projektant: SAM ACCOCCEBERRY dla Collection Particulière, projekt współczesny, Francja
Rough to kolejny stół, któremu równie blisko do rzeźby, co do mebla użytkowego. Wszystko jest w nim pokręcone i zdeformowane – od asymetrycznego blatu z fazowanymi krawędzi, po cztery owalne nogi poustawiane pod różnymi kątami. Ta zabawa formą bardzo do mnie przemawia, dlatego ten model z litego drewna musiał znaleźć się w moim top 10 designerskich stołów do jadalni.
Za projekt tego mebla odpowiada kolejny Francuz – Samuel Accocceberry (cóż ja poradzę, że Francuzi mają tak niesamowicie wyrobione poczucie estetyki). Ten przezdolny człowiek od 2010 roku prowadzi swoją pracownię w Paryżu, ale zanim do tego doszło, przez wiele lat współpracował z Arikiem Levy, Antonio Citterio oraz Rodolfo Dordoni.
Surowce, z jakich może być wykonany stół:
Nogi i blat mogą być wykonane z gładkiego dębu, szczotkowanego dębu, szczotkowanego świerku lub orzecha.
Wymiary stołu:
Długość: od 245 cm do 300 cm; wysokość 75 cm.
Źródło zdjęcia: thefutureperfect.com
8.
Prostokątny stół na 6 nóżkach z kolekcji NOMAD
Designer: Nathalie Deboel, projekt współczesny, Belgia
Uważam, że ten mebel jest absolutnie wyjątkowy, piękny i niezwykle lekki wizualnie – widziałabym go u siebie! Za jego unikalność odpowiada sześć drewnianych walców połączonych „szynami”, co stanowi podstawę stołu. Na tych rzeźbiarskich nogach opiera się solidny, dębowy/orzechowy blat, pod którym widoczne są cylindryczne wsporniki.
Za projektem tego designerskiego stołu stoi belgijska projektantka wnętrz Nathalie Deboel. Na co dzień w swojej pracy kreuje kojące, zrównoważone przestrzenie mieszkalne, ale w 2020 roku postanowiła stworzyć również kolekcję mebli – opierającą się na tych samych zasadach projektowania.
Pomysł na tę serię przyszedł Nathalii podczas kwarantanny i jej licznych spacerów na łonie natury. Zainspirowana prostotą i pięknem laski podejrzanej u nomadów, zaprojektowała serię mebli bazujących właśnie na takich drewnianych kijach.
Drewno, z którego wykonany jest stół:
Do wyboru drewno orzechowe lub dębowe
Źródło zdjęcia: dezeen.com
9.
Nowoczesny stół do jadalni TULIA
Projekt: Jason Roskey, marka Fern, projekt współczesny, Stany Zjednoczone
Do niektórych mebli przekonuję się po czasie, a do innych czuję miętę niemal od razu. Tak było z tym designerskim stolikiem od Fern – zauroczył mnie od pierwszego wejrzenia. Ten wyjątkowy projekt należy do nowojorskiej firmy założonej w 2009 roku przez Jasona Roskeya i Maggie Goudsmit. To, co urzeka mnie w tym meblu najmocniej, to nóżki – każda z innej parafii i każda niezwykle rzeźbiarska. To m.in. dzięki nim ten mebel gra we wnętrzu pierwszoplanową rolę. Aby tego nie zakłócać i nie robić mu konkurencji, dobrałabym do niego proste, lekkie w formie krzesła.
Stół Tulia występuje w różnych wariantach – można niemal zupełnie dostosować go do swoich potrzeb. Firma oferuje rozmaite rozmiary, kształty blatów oraz rodzaje drewna. Moim niewątpliwym faworytem jest model owalny z czarnego, oksydowanego orzecha, ale biały dąb o nieregularnych kształtach też daje radę!
Materiał, z jakiego wykonany jest ten vintygowy stół:
Różne rodzaje drewna do wyboru: czarny orzech – naturalny lub utleniony, klon – biały olej lub utleniony, wiśnia, biały dąb – olejowany, zmatowiony lub utleniony.
Dostępne kształt stołu:
Do wyboru: nieregularny, prostokątny z wyoblonymi narożnikami i owalny.
Źródło zdjęcia: fernnyc.com
10
Na deser
Designerski stół od Perler Design
-
Designerskie stoły do jadalni – moje top 9
Agata
raku-yaki to mistrzostwo świata! szkoda, że ciężko znaleźc coś podobnego na naszym polskim podwórku, ale będę szukać
Perler Design
hej Agato! Też go uwielbiam i zgadzam się, że niełatwo znaleźć alternatywę na naszym rynku. Pamiętaj jednak, że zawsze można uderzyć do jakiegoś ceramika-rzeźbiarza, który zrobi podstawę stołu 🙂
Malgo
Tez lubie vintage nie tylko zagraniczny ale tez polski 🙂
Perler Design
Hej Malgo! 🙂 Ja akurat mam bzika na punkcie francuskiego designu, a ten polski rzadziej zwraca moją uwagę – może dlatego, że się z nim opatrzyłam? Ciężko powiedzieć…ale niewątpliwie można znaleźć polskie perełki vintage 😉
Marcin
czy stół nomad jest w regularnej sprzedaży? nie mogę go znaleźć w żadnym sklepie internetowym
Perler Design
Hej Marcinie! 🙂 z tego co się orientuję, trzeba złożyć zamówienie na stronie internetowej Nathalie Deboel – chyba jest opcja tylko poprzez mail. Ale nie zamawiałam tego stołu, więc prawdę mówiąc nie wiem, jak dokładnie wyglądają procedury.
Pozdrawiam, Kasia